10 přírodních léků na potlačení úzkosti do 5 minut či méně

thumbnail

Úzkost je něco, s čím se v různé míře setkává každý z nás. Někteří lidé ji pociťují pouze tehdy, pokud se blíží nějaký termín, jiní ho zase zažívají na pravidelné bázi.

Její vliv dokáže být skličující a může výrazně ovlivňovat náš každodenní život.

Na potlačení úzkosti existuje mnoho různých farmaceutických léků. Ty se však často spojují s několika nežádoucími účinky.

Naštěstí, příroda nám na úlevu od úzkosti poskytuje alternativní prostředky. Ty jsou stejně účinné, ale mnohonásobně levnější a zároveň i bezpečnější.

V tomto článku se dozvíte o deseti takových látkách z přírody.

1) Heřmánkový čaj
Heřmánkový čaj je jednoduchý a rychlý způsob, jak se cítit lépe. Obsahuje totiž dvě látky – apigenin a luteolin, které podporují relaxaci.

Studie provedená medicínského centrem na Univerzitě v Pennsylvánii zjistila, že testování lidé s výskytem všeobecné úzkosti zaznamenali po konzumaci heřmánkového čaje výrazně snížení příznaků ve srovnání s kontrolní skupinou.

Trápí vás slabá imunita? Poslníte si ji s Čágo z Araratu. Čtěte více zde.
Když budete pociťovat stavy úzkosti, vyzkoušejte vypít 3 sklenice heřmánkového čaje denně.

2) Omega-3 mastné kyseliny
Mnohé výzkumy ukazují, že omega-3 mastné kyseliny dokáží mírnit projevy úzkosti a dokonce zlepšují náladu.

Fungují na tom principu, že snižují úroveň stresových hormonů v těle, jako jsou například adrenalin a kortizol.

Výbornými zdroji omega-3 mastných kyselin jsou tuňák, losos či vlašské ořechy. Možné je jejich přijímat i ve formě doplňku stravy, kdy se dá snadno odkontrolovat jejich přijaté množství.

Zkuste užívat 1 až 3 gramy omega-3 kyselin denně. To by mělo udržet úzkost spolehlivě na uzdě.

3) Levandule
Studie zjistily, že lidé, kteří se podrobili masážím s levandulovým olejem, vykazovaly nižší míru úzkosti v porovnání s lidmi bez masáže.

Kromě toho, levandule snižuje systolický krevní tlak, který je nejvíce spojován právě se stresem.

Pokud nemáte čas nebo chuť na masáž, můžete si také kápnout pár kapek levandulového oleje na polštář během spánku nebo přidat ho do koupele.

Když však potřebujete rychlou úlevu, přidejte ho do vroucí vody a nechte páru vykonat své zklidňující kouzlo.

4) L-Lysin
L-lysin je aminokyselina, která je jedním ze základních stavebních kamenů mozkových přenašečů zpráv nazývaných neurotransmitery.

Studie zjistily, že lidé, kteří konzumovali doplňky stravy obsahující tuto esenciální aminokyselinu, vykazovaly menší počet příznaků úzkosti a také nižší hladiny stresových hormonů.

L-lysin můžete udělat součástí vašeho každodenního jídelníčku tím, že budete konzumovat maso, ryby, luštěniny, případně jej užívat ve formě doplňků stravy (cz / sk).

5) Sluneční světlo
Přirozené sluneční světlo je nejlepším způsobem, jak zvýšit úroveň vitamínu D v těle.

Vitamin D přirozeným způsobem snižuje projevy úzkosti a deprese. Vše, co potřebujete, je 15 minut denně! Už jen samotný pobyt venku v přírodě dokáže odpoutat vaši mysl od problémů a stresu.

Pokud žijete ve městě, zkuste vyhledat park nebo klidnou ulici, kde se pokusíte relaxovat a odpočinout si.
6) Krátké cvičení
Cvičení je dobré nejen pro vaši kondici a zdraví, ale vám přivodí i dobrý pocit tím, že do těla vyplaví endorfiny (takzvané hormony štěstí).

Výzkumníci zjistili, že zvýšení vaší tělesné teploty, které je jinak následkem cvičení, umí pozměnit neuronové obvody kontrolující produkci serotoninu.

Serotonin zlepšuje náladu, navozuje pocit relaxace a odbourává úzkost. Zcela postačí 21 minutové cvičení denně.

7) Koupel v soli síranu hořečnatého
Horká koupel uklidňuje tak, že zvyšuje tělesnou teplotu podobně jako cvičení. Pokud si však do koupele přidáte i sůl síranu hořečnatého, tento relaxační faktor se ještě zvýší.

Síran hořečnatý se ukázal jako látka, která zmírňuje úzkost prostřednictvím snížení krevního tlaku, který je hlavním projevem stresu.

Samozřejmě, do koupele si můžete přidat i trochu levandulového oleje zmíněném výše, abyste tak získali výhody obou látek.

8) Kofein
O kofeinu je známo, že zvyšuje energii, ale zároveň budí u lidí úzkost a nervozitu. Měli byste proto snížit jeho příjem ve stravě.

Pokud se však nedokážete kofeinu vzdát úplně, zkuste alespoň snížit jeho příjem omezením počtu káv, případně pitím nápojů, které obsahují méně kofeinu než například zelený čaj.

Dávejte si také pozor na zdroje kofeinu, které jsou méně zjevné, jako například jisté druhy nealkoholických nápojů, čokoláda či dokonce některé druhy léků.

9) Přehodnoťte svou stravu
Spolu s kofeinem jsou alkohol a cukr další látky, o nichž je známo, že zvyšují úzkost. Hlídejte si také příjem vitamínu B1, hořčíku a zinku, protože nedostatek těchto látek může také přispívat ke vzniku úzkosti.

Zvláště vegetariáni a vegani by si měli kontrolovat vitamín B1, neboť tento vitamin se vyskytuje převážně v mase. Z rostlinných zdrojů se nachází hlavně v semenech a ořechách. Bohatým zdrojem jsou také kvasnice.

Vyhýbejte se zpracovaným potravinám a nezdravým tukem.

Také nenechte silně poklesnout svůj krevní cukr, jak se to děje například při hypoglykemii, protože i to může vést k úzkosti.

10) Jaké potraviny konzumovat
Borůvky a broskve obsahují látky, které zmírňují stres. Celozrnné potraviny jsou bohaté na aminokyseliny, které tělo potřebuje na tvorbu serotoninu.

Ovesné vločky jsou bohaté na vlákninu a brání prudkým výkyvům krevního cukru, které také mohou ovlivnit náladu.

Potraviny bohaté na vitamin C, hořčík a omega-3 mastné kyseliny pomáhají snižovat úroveň stresového hormonu kortizolu.

Závěr
Na potlačení stavů úzkosti můžete jednoduše zakomponovat jednu, několik či dokonce i všechny diskutované metody do své denní rutiny. Okamžitě tak pocítíte rozdíl v tom, jak se začnete cítit.

Úzkost nemá žádné místo v šťastném a zdravém životě, proto se jí jednou provždy zbavte pomocí uvedených přírodních řešení.

zdroj: badatel.net

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)