35 zemí, kde USA podporovaly extremistů, teroristů a dalších zločinců.

thumbnail

Ukrajina je údajně jen další propagandistickou válkou USA proti fašismu, drogám a terorismu, shodují se kritici Spojených států. Podle portálu Salon.com se Američané blesklo sponzorováním teroristů, zločinců a drogových baronů jinde ve světě již v minulosti.

Státní převrat na Ukrajině, krytý Západem – i tak si Rusové vysvětlují nerespektování dohody mezi svrženým prezidentem Viktorem Janukovyčem a ukrajinskou opozicí. Kritikům USA vadí, že na Ukrajině pomáhají k moci krajně pravicové straně Svoboda a dalším extrémním silám.

Zde je 35 zemí světa, kde USA již selhaly:

1. Drogoví baroni v Afghánistánu

Od roku 1980 USA s Pákistánem a Saúdskou Arábií školili a financovaly ozbrojenců na druhé straně, aby svrhli socialistickou vládu v Afghánistánu. Když Michail Gorbačov stáhl sovětské jednotky v roce 1989, krajinu postupně ovládli narkobarona.

Vliv získali i díky předešlé podpoře USA az Afghánistánu za pár let udělali jednotku v pěstování opia na světě.

USA financují teroristy v Afghánistánu – kritizuje speciální inspektor >>

2. Nacističtí zločinci v Albánii

Ještě v letech 1949 a 1953 USA a Velká Británie chtěli svrhnout vládu Albánie. Školili exulanty, aby naplánovaly ozbrojené povstání. Podle bývalého albánského ministra vnitra Xhafera Ibrahima Deva byly mezi nimi i lidé, kteří dohlíželi na deportace Židů, komunistů, partyzánů a dalších do Osvětimi.

Odtajněné americké dokumenty dokazují, že i Deva byl jedním z 743 fašistických válečných zločinců, které po II. světové válce USA najali.

3. Vojenská junta v Argentině

Vojenská junta v Argentině začala v roce 1976 “špinavou válku”, během které zabili až 30 tisíc většinou mladých lidí. Tehdejší šéf americké diplomacie Henry Kissinger to měl vysloveně schvalovat. Vyplývá to z odtajněných amerických dokumentů, na které se odvolává Salon.com.

4. Vojenská diktatura v Brazílii

O financování opozice a skupiny studentů při pouličních protestech ze strany CIA říkají odtajněné záznamy z Brazílie. Zástupce ředitele CIA Vernon Walters údajně dobře znal generála Casteil Branca, který v roce 1964 stál za převratem v zemi. Ten vedl k 20 rokem brutální vojenské diktatury.

5. Bombardování Kambodže

Tajné a ilegální bombardování Kambodže v roce 1969 nařídil prezident Richard Nixon. Američtí piloti dostali rozkaz zfalšovat záznamy. Tam měli zakrýt své zločiny. Zabili nejméně půl milionu Kambodžanů.

6. Generál Pinochet na čelo Chile

V roce 1970 byly USA největším obchodním partnerem Chile. Ekonomické represe USA vůči vládě prezidenta Salvadora Allendeho způsobily, že v zemi zavládl chaos. USA pomohly generálovi Augustovi Pinochetovi, aby se chopil moci a stal se nechvalně známým pro porušování lidských práv.

7. Zkorumpovaní spojenci USA v Číně

Do konce roku 1945 bojovalo 100 tisíc amerických vojáků po boku čínského Kuomintangu. Generál Čankajšek, který byl na čele této politické strany, mohl být podle Salon.com najskorumpovanejším ze všech amerických spojenců vůbec.

8. Násilníci a vrazi v Kolumbii

Při vystopovat a zabiti kolumbijského drogového magnáta Pabla Escobara americké speciální jednotky spolupracovaly se skupinou Los Pepes. V roce 1997 Diego Murillo-Bejarano a další z Los Pepes založili Spojené sebeobranné síly Kolumbie (AUC). Právě oni byli zodpovědní za 75% všech násilných úmrtí civilistů v Kolumbii v příštích 10 letech.

Top 10 největších bossů podsvětí: Pablo Escobar je mezi nimi >>

9. Diktátor Fulgencio Batista na čelo Kuby

USA podporovaly kubánského diktátora Fulgencia Batisty, protože vytvořil represivní podmínky, které vedly ke kubánské revoluci a zabití až 20 tisíc vlastních obyvatel. Před americkým Kongresem o tom svědčil bývalý americký velvyslanec Earl Smith.

10. Školení krutých vládních jednotek v Salvadoru

V roce 1980 lid Salvadoru povstal proti vládě v Salvadoru, která vládla s maximální brutalitou. V občanské válce bylo zabito nejméně 70 tisíc lidí a další zmizely. Podle OSN až 95% mrtvých zabili vládní síly a pouze 5% partyzáni.

11. Korsická gangsteři ve Francii

Vojenská zpravodajská služba Spojených států OSS kvůli zahraničnímu obchodu a realizování Marshallova plánu spolupracovala s mafií včetně té sicilské i korsické. Po válce se OSS a CIA sloučily. CIA v nemalé míře přispěla k moci korsických gangsterů ve francouzském Marseille, kde vzkvétal obchod s heroinem.

12. Účelný převrat v Ghaně

Když se Ghana vymanila zpod britské nadvlády, prvním prezidentem se stal Kwame Nkrumah. Byl socialistů a antiimperialista. V roce 1966 ho svrhli díky puče, který organizovala CIA. Ta to tehdy popřela. Britský tisk později informovala o štědrých darech pro Nkrumahových protivníků od 40 důstojníků CIA.

13. Podpora nekompetentní fašistické vlády v Řecku

Mnoho historiků tvrdí, že v začátcích studené války mezi USA a Ruskem byla podpora nekompetentní fašistické vlády v Řecku zakotvena v Trumanovy doktríně. USA převzaly roli Velké Británie v okupovaném Řecku v roce 1947, kdy je o to požádali Britové.

14. Svržení vlády v Guatemale

Asi 30 neoznačených amerických letadel poskytlo leteckou podporu žoldnéřům vyškoleným CIA v Guatemale. Cílem operace bylo odstranit liberální vládu Jacoba Arbenzda v roce 1954. Prezidentem se stal exilant Castillo Armas. Jeho despotismus vyústila do občanské války, která trvala 40 let.

15. Svržení demokratické vlády na Haiti

Jeanu Bertrand Aristideovi se v roce 1991 podařilo vytvořit první, skutečně demokratickou vládu na Haiti. Následovaly několik převraty v zemi i zásahy ze strany USA. V roce 1994 americký prezident Bill Clinton vyslal lidi, aby Aristida opět dostaly do úřadu. O deset let později si americké síly našli záminku, aby ho z úřadu pro změnu odstranili.

16. Převrat v Hondurasu v roce 2009 a vraždy politických odpůrců i novináře

17. Krev na Američanech při masovém vraždění v Indonésii v roce 1965

18. Podplácení vojenských důstojníků a kupování gangsterů v Íránu (1953 a později)

19. Ochrana Izraele před zodpovědností za mezinárodní zločiny (1966 a později)

20. V roce 1958 CIA najala Saddáma Husajna, aby zavraždil nového prezidenta v Iráku

21. Nástup diktátora Syngman Rhee v Jižní Koreji v roce 1948

22. Převraty v Laosu a podpora drogových baronů (50. léta 20. století a později)

23. Chaos v Libyi a islámští militanti trénovaný Západem

24. Drogové kartely v Mexiku. Členů obávaného Zetas vycvičili americké speciální síly

Templáři obchodovali s drogami! Mexický kartel přišel o svého šéfa >>

25. Generálové Kuomintangu se po revoluci v Číně stali mocnými drogovými magnáty v Myanmaru

26. Agrese proti Nikaragui. USA museli platit válečné reparace

27. Pákistán; 28. Saúdská Arábie; 29. Turecko

V těchto případech nejde o aktivní podporu, ale o usnadnění terorismu. Všechny tři země jsou patří mezi hlavních sponzorů terorismu ze strany státu v dnešním světě a USA jsou jejich spojenci.

30. Krytí obchodníka s drogami Manuela Noriega v Panamě. Byl dlouholetým agentem a informátorem CIA

31. Vojenská pomoc Filipínám: Aktivisté tvrdí, že zvyšováním pomoci z USA úměrně rostou vojenské operace proti civilistům

32. Eskalace konfliktu v Sýrii. Peníze a zbraně mohou končit v rukou džihádistů

33. Školení metod mučení policejních důstojníků v Uruguayi

34. Zjevným zločinem agrese bylo bombardování Jugoslávie v roce 1999

35. Pomoc diktátorovi Josephu Desiree Mobutu na čelo Zairu v roce 1965

 

zdroj: panobcan.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)