5 potravin k detoxikaci organismu

thumbnail

Po Vánocích, kdy jsme odpočívali a si dopřávali si hodně jídla i pití, si odpočinek na několik dní zaslouží i náš organismus. Je mnoho způsobů, jak tělo zbavit všech látek, které do něj nepaří, nebo-li detoxikovat. Pomůže nám 5 potravin…….

Detoxikační potraviny jsou potraviny, které pročisťují orgány trávicího systému a ty pak lépe pracují. Detoxikaci můžete nejlépe dosáhnout prostřednictvím zásadotvorného stravování a s dopomocí detoxikačních produktů. Při detoxikaci dochází v prvé řadě k pročištění jater, což je jeden z největších a nejvíce zatěžovaných orgánů. Důležitou funkcí jater je totiž zachycování a zpracování toxinů. Toxiny se do těla mohou dostat ve formě chemikálií z ovzduší, ale nejvíce se uvolňují jako odpadové látky z jídla, které konzumujeme. Detoxikační potraviny pomáhají eliminovat tyto toxiny následujícími způsoby: čištěním krve, neutralizací toxinů a cholesterolu za pomocí žluče a rozložením toxinů taktéž za pomocí žluče, což vede k jejich eliminaci z těla. Tím umožňují játrům lépe vykonávat jejich funkci. Detoxikační potraviny by měly obsahovat látky, které napomáhají vyčistit játra od toxinů, které se v nich usadily. Měly by proto být bohaté na vitamíny B, C, E, A a vlákninu, jejíž přítomnost ve stravě je naprosto nezbytná pro účinnou detoxikaci střev.

1. Zázvor

Kořen zázvoru stimuluje cirkulaci krve – tudíž napomáhá filtrovat toxiny z těla a eliminovat je mimo jiné i prostřednictvím tekutin ve formě potu a moči. Vyznačuje se také antioxidačním účinkem,

 

2. Česnek

Česnek je přírodní prostředek, který čistí krev a snižuje riziko vzniku krevních sraženin. Také z ní odstraňuje tuky. Snižuje krevní tlak a je považován za efektivní detoxikační potravinu. Detoxikačního účinku dosáhnete, jestliže přidáte 4 až 5 stroužků syrového česneku do vašeho jídla. Česnek obsahuje hodně metioninu a cysteinu, což jsou esenciální aminokyseliny, které chrání játra tím, že jim pomáhají produkovat žluč, která pak odstraňuje z těla toxiny rozpustné v tucích.

 

3. Koriandr

Koriandr byl vědci testován a uznán pro jeho schopnost odstranit z těla nadbytečné minerály. Koriandr umí z lidského těla efektivně eliminovat toxické kovy, jako je olovo, rtuť a hliník. Za účelem detoxikace byste ho měli přidávat do vašich pokrmů.

 

4. Zelenina

Zelenina obsahuje velké množství chlorofylu, který je nejen užitečný k lepšímu trávení tuků, ale má pro lidské tělo i řadu jiných blahodárných účinků. Zelená listová zelenina navíc obsahuje vitamin E potřebný k ochraně jater a cibule, fazole a růžičková kapusta obsahují metionin a cystein, které taktéž chrání játra. Zelená listová zelenina, růžičková kapusta, brokolice, ale i květák, cibule a červená řepa jsou doporučovány jako detoxikační potraviny.

 

5. Syrové ovoce

Syrové ovoce obsahuje vysoký podíl vlákniny a ovoce jako ananas, mango, jablka, pomeranče, hrušky, grepy a broskve obsahují velké množství prospěšných látek jako například vitamin C, beta karoten a antioxidanty, důležité pro účinnou detoxikaci organismu.

zdroj: zdrava5.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)