62 nejbohatších lidí světa má stejné bohatství, jako polovina světové populace

thumbnail

Nejnovější zpráva nevládní organizace Oxfam ukazuje obrovskou a stále se prohlubující propast mezi bohatými a chudými – 62 nejbohatších miliardářů mělo už loni dohromady tolik majetku jako polovina obyvatel celé zeměkoule.

Chudí chudnou, zatímco bohatí bohatnou

Vydání zprávy bylo načasováno k setkání představitelů nejbohatších vrstev na tradičním Světovém ekonomickém fóru, které se koná tento týden ve švýcarském Davosu. Zpráva požaduje přijmout naléhavá opatření ke zmírnění trendu, který ukazuje, že jedno procento nejbohatších lidí již v současnosti vlastní více majetku než zbylých 99 procent světové populace.

Oxfam oznámil, že majetek chudší poloviny lidstva se mezi léty 2010-2015 snížil o 41 procent. Ve stejném období naproti tomu majetek 62 nejbohatších lidí světa vzrostl o 500 miliard dolarů (téměř 12,5 bilionu korun).

Podle údajů organizace Oxfam v roce 2010 vlastnilo 388 nejbohatších lidí tolik jako chudší polovina lidstva. V roce 2014 tento počet klesl na 80 nejbohatších a loni opět klesl na aktuálních 62 miliardářů.

Svět, kde devět z deseti lidí chodí večer spát o hladu

Výkonný ředitel britské pobočky organizace Oxfam Mark Goldring řekl: „Je naprosto nepřijatelné, aby chudší polovina celé světové populace vlastnila stejně jako malá skupinka těch nejbohatších – tak malá skupinka, že by ji zvládl jeden trenér.“

„Světoví vůdcové své obavy ze stupňující se nerovnosti dosud netransformovali do konkrétní akce, která by těm chudším zajistila spravedlivý podíl na ekonomickém růstu. Ve světě, kde chodí devět z deseti lidí večer spát o hladu, nemůžeme dopustit, aby si ti nejbohatší ukrajovali stále větší kus dortu.“

Řada vedoucích představitelů včetně papeže Františka nebo šéfky Světového měnového fondu Christine Lagardeové vyzvala ke zvrácení tohoto nespravedlivého trendu, ale podle Oxhamu se nepřešlo od slov ke skutkům. Předpověď o vyrovnání bohatství jednoho procenta nejbohatších s chudší polovinou populace v roce 2016 se místo toho splnila už o rok dříve.

Světové ekonomické fórum v Davosu přichází v době obav z toho, že turbulence na finančních trzích na přelomu roku jsou možná předzvěstí začátku nové fáze globální krize, která začala před osmi lety. Tentokrát hrozba přichází z méně rozvinutých zemí.

Nejbohatší se stále častěji uchylují do daňových rájů

Organizace Oxfam tvrdí, že ke zvrácení současného trendu jsou nutné tři kroky: přísné zakročení proti daňovým únikům, vyšší investice do veřejných služeb a zvýšení mezd nízkopříjmových skupin. Dále dodává, že prioritou by mělo být zrušení daňových rájů, které bohatí jednotlivci i firmy stále více využívají, aby se vyhnuli placení daní, čímž snižují vládní zdroje potřebné k řešení chudoby a nerovností.

Britský premiér David Cameron na Světovém ekonomickém fóru již před třemi lety prohlásil, že Velká Británie chce stát v čele celosvětového úsilí o ukončení rozsáhlého vyhýbání se plnění daňových povinností. Oxfam však připomněl, že slibovaná opatření ke zvýšení transparentnosti na britských zámořských územích, jako jsou například Kajmanské ostrovy nebo britské Panenské ostrovy, nebyla dodnes realizována.

Goldring řekl: „Éra daňových rájů, které bohatí jednotlivci a nadnárodní společnosti využívají, aby se vyhnuli svým závazkům vůči společnosti tím, že tam ukrývají stále větší objemy peněz, musí skončit.“

„Pokud by se Velká Británie postavila k tajemné síti daňových rájů čelem, znamenalo by to významný krok směrem k ukončení největších nespravedlností. Tři roky poté, co David Cameron slíbil, že si na daňové podvodníky došlápne, je načase, aby svůj slib splnil.“

Oxfam odhaduje, že na offshorových účtech v daňových rájích se nachází 7,6 bilionu dolarů (více než 188 bilionů korun). Pokud by byla z této částky odvedena daň, měly by vlády každoročně k dispozici o 190 miliard dolarů (4,7 bilionu korun) více.

Před vládami jsou na daňových únicích každoročně skryty biliony korun

Oxfam se domnívá, že například až 30 procent veškerých afrických finančních aktiv je uloženo v daňových rájích. Odhadovaná ztráta na daních ve výši 14 miliard dolarů (347 miliard korun) by stačila k uhrazení zdravotní péče pro matky s dětmi, která by zachránila čtyři miliony dětských životů ročně, a zajištění dostatečného počtu učitelů pro to, aby každé dítě v Africe mohlo chodit do školy.

Oxfam chce v Davosu vyzvat manažery nadnárodních korporací, aby přehodnotili svou daňovou politiku. Plných devět z deseti korporací účastnících se Světového ekonomického fóra je přítomno aspoň v jednom z daňových rájů. Podle odhadů přicházejí rozvojové země kvůli daňovým únikům nadnárodních společností každoročně minimálně o 100 miliard dolarů (2,48 bilionu korun). Investice korporací v daňových rájích vzrostly mezi lety 2010-2014 téměř čtyřnásobně.

Organizace Equality Trust, která bojuje proti majetkovým nerovnostem ve Velké Británii, oznámila, že 100 nejbohatších britských rodin své bohatství od roku 2010 navýšilo minimálně o 57 miliard liber (více než 2 biliony korun). Během tohoto období přitom došlo k poklesu průměrných příjmů.

Ředitel této organizace Duncan Exley řekl: „Majetková nerovnost ve Velké Británii i po celém světě je v současné době na neuvěřitelné úrovni. Je zřejmé, že tato obrovská propast mezi nejbohatšími a zbytkem lidstva je nezdravá pro ekonomiku i společnost. Potřebujeme, aby se naši politici probudili a řešili tuto nebezpečnou koncentraci bohatství a moci v rukách tak úzké vrstvy společnosti.“

zdroj: eurodenik.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)