Banky omezují bonusy u kreditních karet. Kvůli novému stropu dostávají méně od obchodníků

thumbnail

První dopady evropské regulace platebních karet v Česku jsou už vidět. Banky postupně přistupují ke snižování peněžních odměn za placení kreditkami u obchodníků. Dostat se k peněžním bonusům na úrovni předchozích let už pro mnoho klientů nebude možné.

Banky začaly reagovat na evropskou regulaci platebních karet. Tím, že Brusel výrazně snížil poplatky od obchodníků, klesl i českým bankám zajímavý zdroj příjmů. První obětí nové situace jsou finanční bonusy klientům za využívání kreditních karet.

Nejvýrazněji do nich nyní sáhla Raiffeisenbank. Doteď klienti mohli z nákupů prostřednictvím karty Style měsíčně získat zpět až 500 korun, klienti s kartou De Luxe až 1000 korun. To jim umožnilo uhradit náklady na účet eKonto Komplet s nadstandardními službami, který banka nabízí jako svůj vlajkový produkt, a ještě si i o pár stovek měsíčně přilepšit k rodinnému rozpočtu. To ale teď končí.

Od 21. března klesne maximální bonus u karty Style na 129 korun měsíčně, u kreditky De Luxe se limit snížil na 250 korun měsíčně. Limity jsou nastaveny tak, aby umožnily pokrýt náklady na poplatek za měsíční vedení eKonta Komplet.

O změně v nastavení odměn Raiffeisenbank v těchto dnech informuje klienty. “V prosinci 2015 postihla kartové transakce a výnosy z nich regulace Evropské unie. Tyto výnosy nám v minulosti umožňovaly, abychom prostřednictvím kreditních karet poskytovali zajímavé odměny. V souvislosti s novou regulací jsme však nyní nuceni tyto odměny upravit,” oznámila Raiffeisenbank. Snížení odměn postihne podle Hospodářských novin zhruba 70 tisíc klientů banky.

Pro původní klienty Citibank, které převzala Raiffeisenbank, se podle prohlášení člena představenstva Vladimíra Kreidla do konce roku nic nezmění. Jejich dvouprocentní finanční bonusy z nákupů jsou ale těžko udržitelné.

Raiffeisenbank není jediná, která odměny u kreditních karet ořezala. V prosinci s jednoprocentní vratkou z nákupu u jakéhokoliv obchodníka skončila GE Money Bank. Od ledna UniCredit Bank snížila u kreditní karty AXA Club bonus z jednoho na půl procenta. A Komerční banka snížila strop pro maximální odměny o polovinu − na 500 korun měsíčně. A další banky budou zřejmě brzy následovat.

Evropská regulace snížila poplatky od obchodníků výrazně. Dříve banka, jejíž kartou klient platil, dostávala v průměru kolem jednoho procenta z každého nákupu. Od prosince je to 0,3 procenta z transakce kreditní kartou a 0,2 procenta debetní kartou vydanou k běžnému účtu.

zdroj: zpravy.aktualne.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)