Bowie na bankovce? Petici podepsaly desítky tisíc fanoušků

thumbnail

Fanoušci Davida Bowieho, který před několika dny zemřel na rakovinu, by chtěli zpěváka zvěčnit na britské bankovce. Pod petici, která to navrhuje, připojily svůj podpisy desítky tisíc lidí. Nová dvacetilibrová bankovka by se měla dostat do oběhu v roce 2020.

„Nedovedeme si představit lepší způsob uctění Davida Bowieho, který zemřel 10. ledna 2016, než vyobrazit ho na příští dvacetilibrové bankovce. … Jeho muzika provázela důležité okamžiky v životě mnohých z nás,“ stojí v petici, kterou organizuje Simon Mitchell.

Mitchell doufá, že tím britský zpěvák, hudební skladatel, producent a herec získá pomyslnou nesmrtelnost. Během pouhých několika dnů se pod prohlášení petice podepsalo přes 35 tisíc lidí.

Zda fanoušci Bowieho s nápadem uspějí, ale není jisté. Lidé měli možnost zasílat své návrhy na novou bankovku pouze do července loňského roku a nyní je posuzuje komise. Platidlo by se mělo začít používat v roce 2020. Centrální banka Bank of England to oznamuje na svých internetových stránkách.

Nový motiv na dvacetilibrové bankovce nahradí Adama Smithe. Skotský ekonom a filozof z osmnáctého století je považován za zakladatele moderní ekonomie.

David Bowie zemřel ve věku 69 let na rakovinu, se kterou bojoval rok a půl. Tvorba britského hudebníka byla podle většiny kritiků vždy novátorská, inspirativní a originální. Stál u zrodu glam rocku, inspiroval se jazzem, ale i taneční a elektronickou hudbou. Poslední album s názvem Blackstar vydal krátce před svou smrtí.

zdroj: echo24.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)