Britský expert: Moskva upravila snímky z oblasti pádu letadla na Ukrajině

thumbnail

Ruské ministerstvo obrany zfalšovalo satelitní snímky údajně dokazující, že proruské separatisté nemohli sestřelit malajsijské letadlo na východě Ukrajiny. Tvrdí to britský expert Elliot Higgins ze společnosti Bellingcat, který záběry analyzoval a porovnal s jinými snímky téže oblasti ze stejného období.

Sestřelení stroje společnosti Malaysia Airlines u obce Torez v červenci minulého roku si vyžádalo 298 lidských životů. Snímky zveřejněné Moskvou měli ukazovat, že ukrajinští povstalci neměli v oblasti žádné raketové systémy typu Buk, které mají být za pád letadla odpovědné. Fotografie, naopak, ukazovaly, že v blízkosti přeletu letadla se nacházely ukrajinské střely typu země-vzduch, což mělo zapisuje, že let MH17 sestřelila ukrajinská armáda. Zveřejněné záběry jsou však podle Higginse počítačově upravené a neodpovídají skutečnosti.

Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že satelitní záběry ukazující aktivity ukrajinské protivzdušné obrany jsou ze dne, kdy bylo letadlo sestřeleno. Je na nich vidět dva systémy Buk v místě, odkud by mohli na letadlo vystřelit. Higgins je však na základě podrobné analýzy přesvědčen, že snímky udělali měsíc před pádem letadla a odpalovače raket na fotografie přidali až později.

Malajsijský Boeing 777 směřující z Amsterodamu do Kuala Lumpuru se zřítil 17. července 2014 v neklidné části Ukrajiny, přičemž zahynulo všech 298 lidí na palubě. Mezinárodní vyšetřování vede Nizozemsko, které při události ztratilo 195 občanů. Podle předběžných zjištění stroj poškodilo velké množství předmětů letících vysokou rychlostí, přičemž vyšetřovatelé nevylučují sestřelení ze vzduchu. Západní představitelé z tragédie obviňují východoukrajinské separatisty používajících údajně výzbroj z Ruska.

zdroj: spravy.pravda.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)