Buďme obezřetní. Další USA-NATO válka v Libyi je na spadnutí díky ropě

thumbnail

V roce 2011 NATO pod vedením USA rozvrátilo nejrozvinutější zemi Afriky. Libye pak zůstala ohniskem násilností a chaosu a teď ji ohrožuje ISIS.

Washington pomohl ISIS zařídit si předmostí v Sirtě jako v odrazovém můstku k rozšíření do dalších oblastí – jelikož je to konstruováno kvůli libyjské ropě, tak je možná jen otázkou času, než se nad nimi zmocní kontroly, aniž by vzniklo nějaké úsilí je zastavit. Sirta je bránou k několika významným ropným polím a rafinériím dále na východ.

Bojovníci ISIS na ně útočili, než některá zabrali. Jejich propaganda tvrdí: „Sirta nebude ničím menším než Raqqou,“ tj. samozvaným hlavním městem Sýrie.

V polovině prosince se jejich rivalové v Tobruku a Tripoli dohodli na zformování jednotné vlády i přesto, že četné kmenové skupiny toto uspořádání činí přinejlepším dost vratkým.

Přestože libyjští činitelé odmítají USA vedenou bombardovací kampaň anebo pozemní operaci, tak zprávy poukazují na plán k vyslání asi 1 000 britských speciálních sil pod záminkou boje proti ISIS, k nimž se přidají další tisíce amerických, francouzských a italských vojáků bojových jednotek.

V pondělí měl britský Daily Mirror titulek, „(speciální síly) SAS zahájily ofenzivu koalice k zastavení úchvatů ropy v Libyi Islamistickým státem,“ kde se uvádí:

„(Záminkou) je zastavit postup 5 000 extremistů (ISIS), kteří zabrali více než tucet významných ropných polí, čímž se finančně napakovali na válku,“ se záměrem zmocnit se „hodnotné libyjské ropné rafinerie v Marsa al Brega, „tj. největší v Severní Africe, ležící mezi Sirtou a Bengházím, což když se povede, jim poskytne kontrolu nad skoro veškerou libyjskou ropou.

USA vedené síly NATO mají v úmyslu v Libyi operovat ilegálně – bez autorizace vlády nebo Radou bezpečnosti.

Bombardovací kampaň je nejspíš na spadnutí, zúčastní se jí válečné letouny pod vedením USA a vytvoří ještě větší násilí a nepokoje, než už tam jsou – když ISIS spíš podpoří, než aby s ní bojovali, aby tak replikovali to, co se už děje v Sýrii a Iráku, když budou rozbíjet infrastruktury a vládní objekty a fungovat jako letectvo této teroristické skupiny, přičemž by tato kampaň měla začít během týdnů nebo i dříve.

Vedoucí britský vojenský zdroj Mirroru lhal, když říkal:

„Tato koalice poskytne širokou škálu zdrojů od průzkumu po úderné operace proti Islamistickému státu, který v Libyi dosáhl značných úspěchů.“

„Máme v poli pokročilé síly, které vyhodnotí situaci a identifikují, zda je třeba provést útok, a zda znamenají hrozbu našim silám.“

NATO pod vedením USA Libyi rozvrátilo a zničilo už v roce 2011 – a ta se má zase stát krvavým bojištěm, když ISIS bude použito k plnění imperiálních cílů Washingtonu.

Nekonečné útrapy dlouho už strádajících Libyjců tedy pokračují.

Závěrečná poznámka

Ruský ministr zahraničí na Nový rok Washington obvinil z vedení falešné války proti ISIS – s „imitováním boje proti ní.“

Náměstek ministra zahraničí Oleg Syromolotov řekl, že syrská letecká kampaň Američanů „si za déle než rok nevšimla ani konvojů ropných cisteren s pašovanou ropou, z níž ty teroristické síly žijí.“

„Budí to dojem, že USA vedená koalice je rukojmím svého politického přístupu a boj proti ISIS spíše imituje.“

„Akce USA vedené koalice proti ISIL v Sýrii jsou z principu nelegitimní. Otevřeně se porušuje suverenita státu, když ani Rada bezpečnosti OSN ani činitelé Damašku koaličním silám povolení bombardovat Sýrii nedali.“

Washington místo aby s těmi zkázonosnými teroristickými skupinami ISIS a dalšími bojoval, tak jim otevřeně pomáhá – a ten samý systém se teď plánuje pro Libyi.

zdroj: ac24.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)