Černobyl způsobuje jadernou hrozbu v Evropě.

Lesní požáry jsou příčinou šíření se radioaktivních částic z půdy prostřednictvím vzduchu.
I když se Černobylská jaderná katastrofa udála před téměř 29 lety, jaderná hrozba není u konce. Ve skutečnosti současné lesní požáry v Ukrajině způsobily zvýšení obav o Evropu po tom, jak radioaktivní částice z půdy byly rozptýleny do vzduchu nad oblastí.

New Scientist uvádí, že radioaktivní kouř dopravuje radioaktivní částice nad východní Evropu a zjistili se i mnohem dál například v Itálii a Skandinávii. Radioaktivní částice byly uvolněny do vzduchu v sérii tří oddělených lesních požárů na Ukrajině. Podle Nikolaos Evangelioa z Norského Institutu pro výzkum vzduchu a jeho kolegů, kouř z lesních požárů uvolnil radioaktivní částice, z nichž bylo kolem dvou až osmi procent cesia, některé se zářením 0,5 PBQ. Skupina analyzovala dopad lesních požárů na místě jaderné katastrofy a v regionu. Výsledky byly poněkud překvapující podle toho co výzkumy tvrdí, jejich čísla jsou pravděpodobně “podhodnocené.”

Ačkoli množství radioaktivního cesia prezentovány ze tří požárů je minimální, s průměrnou dávkou pro obyvatele Kyjev obyvatele změřeného na pouhých 10 microsievertov záření. Dávka by měla být jen jedno procento z povolené roční dávky ozáření. Nicméně, vědci říkají, že při úniku radioaktivního materiálu nelze nic brát na lehkou váhu.

“Je (dávka) velmi malá. Ale tyto požáry slouží jako varování o tom, kam se tyto nečistoty mohou dostat. Pokud by existoval větší oheň, mnohem více (radiaktivní materiál) více by mohl skončit v obydlených oblastech. ”

Jednou z hlavních starostí výzkumníků je faktor kontaminovaných potravin nebo nerovnoměrné rozložení radioaktivních částic.

“Průměrná dávka není problém. Někteří lidé jí dostanou mnohem víc, protože skládky radioaktivního stroncia, plutonia a americia stejně jako cesia hoří nerovnoměrně a protože některé potraviny zaměřují tyto těžké kovy, například cesium v ​​houbách.

“Vnitřní dávka po požití může být významná. Rakovinu jako výsledek požití může být obtížné rozpoznat mezi mnoha jinými méně exponovanými lidmi. “Ale bude to velmi významné pro ty, kteří to zažijí.”

Tak proč je radioaktivní materiál stále dost blízko k povrchu, že může vytvořit radioaktivní kouř? Výzkumníci říkají, že ekosystém v této oblasti zajišťuje, že horní vrstva půdy má konstantní vrstvu záření po tom, jak “stromy zvedají na povrch radioaktivní ionty, pak se mrtvé listy vrátí do půdy.” Proces je nekonečný a radioaktivní částice jsou stále recyklovány zpět do horní vrstvy půdy. To znamená, že když oheň zachvátí oblast, listy a půda obsahují radioaktivní materiály a ty jsou pak uvolněny do kouře, který vznikne následkem ohně.

Mnozí se obávají, že pokud postihne oblast globální oteplování, pak bude možné očekávat více lesních požárů. To by mohlo způsobit významný nárůst množství radioaktivních částic šířících se napříč Evropou.

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)