Chrupavky se budou pěstovat v laboratoři

thumbnail

Pacientům, kteří potřebují nahradit některé chrupavky, jako je nos nebo ušní boltce, by se již brzy mohly dočkat dokonalé náhrady z vlastních buněk. Vědci Velšského centra pro popáleniny a plastickou chirurgii ve Swansea pracují na metodě jejich pěstování.

Nejprve nechají růst lidské buňky v inkubátoru, následně je smíchají s kapalinou a z této směsi pomocí 3D tiskárny vytisknou požadovaný rosolovitý tvar, který následně nechají dále růst v inkubátoru, než ho v operují pacientovi.

Vědci přitom doufají, že jako jedni z prvních na světě začnou tento postup používat i u lidských pacientů do tří let. „Stručně řečeno, snažíme se vypěstovat nové tkáně použitím lidských buněk,“ uvedl profesor Iain Whitaker, který se na výzkumu podílí. „Snažíme se tisknout biologické struktury s použitím lidských buněk a poskytnutím správného prostředí a správného načasování, aby z nich mohly vyrůst tkáně, které nakonec voperujeme do člověka,“ dodává.

Rekonstrukce ztracených částí těla jako jsou části nosu nebo ucha, jsou však pouze začátek. Nakonec by se mohly stejným způsobem tisknout velké části těla včetně kostí, svalů a cév.

zdroj: 21stoleti.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)