Chystá se premiéra unikátního dokumentu o Kurtu Cobainovi

thumbnail

Je to již jedenadvacet let, co se lídr grungové kapely Nirvana ve svém bytě předávkoval heroinem a zastřelil. I po tak dlouhé době však osobnost Kurta Cobaina vzbuzuje vášně a velké emoce a to jak kvůli hudbě, specifickým textům, tak kvůli pohnutému osudu. Do jeho spletitého životního příběhu nově nahlíží dokumentární snímek režiséra Bretta Morgena, který bude mít dnes večer premiéru na kanále HBO. O snímku s názvem Montage of Heck se přitom už od lednového uvedení na festivalu Sundance mluví jako o nejlepším rockovém portrétu všech dob.

O strastiplné životní cestě rodáka z amerického Aberdeenu vznikla v minulosti již řada dokumentů, žádnému z filmařů se ale nepodařilo to, co nyní Brettu Morgenovi, který se svolením Cobainovy rodiny získal přístup k soukromému i pracovnímu archivu hudební legendy 90. let. „Když jsem vstoupil do Kurtova archivu, objevil jsem přes dvě stě hodin nevydané hudby a záznamů, nepřeberné množství uměleckých projektů, olejomalby, sochy, nepočítaně hodin dříve nezveřejněného domácího videa a přes čtyři tisíce stránek rukopisu. To všechno dohromady mi pomohlo načrtnout intimní portrét umělce, který se jen vzácně odhaloval před médii,“ prohlásil před lednovou premiérou na festivalu Sundance mladý americký režisér Morgen.

Nutno podotknout, že sám autor věnoval přípravě snímků velké množství času. Denně trávil několik hodin poslechem audio nahrávek a sledováním videí, která nikdy dříve nebyla zveřejněna. Přípravy dokumentárního filmu (jenž společně s Morgenem koprodukovala dnes již dvacetiletá zpěvákova dcera Frances Bean Cobainová) trvaly dlouhých osm let. Téměř dvouhodinový dokument je složen ze dvou částí, jež jsou propojeny fotografiemi, domácím videem, rozhovory s nejbližšími přáteli a ukázkami Cobainových maleb a soch a vytváří tak jednu velkou koláž. Snímek byl záměrně pojmenován Montage of Heck, neboť sám zpěvák takto v roce 1988 nazval hudební koláž, kterou vytvořil na čtyřstopovém kazeťáku z demonahrávek kapely Nirvana, z písniček nahraných z rádia a ze svých soukromých skladeb složených doma.

První část filmu ukazuje pozdější hudební ikonu coby malé batole, kterak sfoukává svíčky z narozeninového dortu, zpívá a pózuje s dětskou kytarou. Kurtovi blízcí následně popisují jeho složité mládí, kdy po rozvodu rodičů pendloval mezi dvěma domovy, trpěl bipolární afektivní poruchou a pocitem osamění. Díky domácím videonahrávkám si diváci mohou prohlédnout Cobaina coby smutného mladíka a díky zvukového záznamu zase poslechnout zpěvákovu osobní výpověď, v níž se svěřuje, že jen díky marihuaně a punku překonává hluboký pocit osamění. Druhá polovina dokumentu krom vzniku a působení legendární kapely Nirvana odhaluje i intimní detaily ze zpěvákova rodinného života. Je zde zachycen počátek Cobainova vztahu se zpěvačkou Courtney Love, reprodukováno dojemné video, na němž si Kurt hraje se svou čerstvě narozenou dcerou, i připomínán dopis, který těsně před svou smrtí napsal. Poslední záběr dokumentu pak zachycuje zpěváka, jak na konci koncertu děkuje svým fanouškům. „Na posledních dnech Kurta Cobaina mi opravdu nezáleží. Chtěl jsem udělat film, který oslavuje jeho život, ne smrt,“ dodal Morgen.

K filmu je připraven i soundtrack, na němž fanoušci naleznou dosud nezveřejněné skladby a audio ukázky. Krátce po premiéře vyjde i kniha obsahující texty písní a zpěvákovy malby. Kdy dorazí snímek, který poskytuje vzácný a citlivý pohled do života muže, jenž si na vrcholu slávy vzal ve svých 27 letech život i do českých kin, zatím není jasné.

A zcela na závěr – nevíte kam letos na dovolenou? Nebaví Vás už hotely se službou All inclusive a přeplněné pláže? Jste-li fanoušky lídra legendární grungové kapely, máte ojedinělou příležitost strávit „rockovou“ dovolenou v bytě, ve kterém v letech 1991 až 1992 žil Kurt Cobain s Courtney Love. Jeho nynější majitel Brandon Kleinman ho totiž přednedávnem začal pronajímat přes server Airbnb. Jedno přenocování v dvoupokojovém apartmánu na Spaulding Avenue v losangeleské čtvrti Fairfax vyjde v přepočtu na necelých 8 000 korun. Kurt Cobain v bytě pravidelně maloval štětcem a křídou na holé stěny a na svém nejzamilovanějším místě, tedy ve vaně napsal skladbu Heart-Shaped Box z alba In Utero. Pokud si byt skutečně pronajmete, určitě nezapomeňte zajít do nedalekého lahůdkářství Canter´s Deli, které si Cobain zamiloval.

zdroj: e-kultura.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)