Čínský deník Global Times varuje před nevyhnutelnou válkou se Spojenými státy

thumbnail

Válka mezi Čínou a Spojenými státy “je nezbytná”, pokud Washington nepřestane od Pekingu požadovat zastavení výstavby umělých ostrovů ve sporných vodách Jihočínského moře, napsal dnes v úvodníku státní čínský nacionalistický deník Chuan-čchiou Š’-pao (Global Times).

Tyto vlivné nacionalistické bulvární noviny vlastní vydavatelská skupina oficiálního deníku Komunistické strany Číny Žen-min ž’-pao (Peoples Daily). V dnešním úvodníku dále píší, že Čína je odhodlána dokončit stavební práce na těchto ostrovech, co Peking považuje za “nejdůležitější základní prvek” země.

Úvodník reaguje na aktuální spor v souvislosti s tím, že Čína v oblasti sporných Spratlyho ostrovů v Jihočínském moři rekultivovat půdu. Peking vyjádřil v uplynulém týdnu “silnou nespokojenost” po průletu amerického špionážního letounu v oblasti nedaleko útesů, přičemž obě strany se vzájemně obviňují z vyvolávání nestability.

Číňané jsou připraveni

Čína je podle deníku na možný konflikt se Spojenými státy “pečlivě připraví”. “Pokud budou USA trvat na tom, aby Čína zastavila své aktivity, je americko-čínská válka v Jihočínském moři nezbytná,” vysvětluje deník. Intenzita tohoto konfliktu bude podle něj vyšší než to, co lidé běžně považují za “třenice”.

“Vojenský konflikt se Spojenými státy si nepřejeme, ale v případě, že to přijde, musíme to přijmout,” dodali Global Times.

Komentáře tohoto typu nejsou podle agentury Reuters oficiálními politickými stanovisky vlády, někdy však mohou být vnímány jako reflexe smýšlení vlády. Global Times svou orientací patří mezi najnacionalistickejšie orientované deníky v Číně.

Dlouhodobý spor o ostrovy

Spratlyho ostrovy jsou předmětem dlouhodobého sporu mezi Vietnamem, Čínou, ale i Filipínami, Malajsií a Tchaj-wanem.

Spojené státy pravidelně vyzývají všechny strany zúčastněné v tomto územním konfliktu, aby přestaly s rekultivací Spratlyho ostrovů, Čínu však Washington obviňuje z provádění prací v takovém rozsahu, jaký zdaleka předstihuje všechny ostatní spořicí se státy.

Washington dále posľúbil, že bude pokračovat ve vzdušném a námořním dohledu nad Jihočínským mořem kvůli obavám bezpečnostních expertů v souvislosti s možnými vzdušnými a námořními omezeními v okolí Spratlyho ostrovů, které by mohl Peking zavést po dokončení výstavby sedmi umělých ostrovů v této sporné oblasti.

Čína tvrdí, že disponuje všemi právy na zřízení tzv. identifikační zóny protivzdušné obrany nad územím Jihočínského moře, aktuální podmínky jí to ale neumožňují, dodal Reuters.

zdroj: slobodnyvysielac.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)