„Čtyřka“ se chce jako první vrátit na ruský trh

thumbnail

Země Visegrádské čtyřky očekávají růst ekonomických spojení s Petrohradem od roku 2017. O tom hovořili na tiskové konferenci ředitelé generálních konzulátů V-4 v Petrohradě.

Rok 2017 označil předseda českého konzulátu Karel Kühnl, poznamenal, že Praha bude schopna znovu zaplnit propad ve vzájemném obchodu, který vznikl kvůli zavedení sankcí a odvetného embarga Ruska. Maďaři, podle slov generálního konzula této země Ference Nagy-Rébéka, jsou připraveni dodat ruským farmářům zemědělské technologie s ohledem na kurz vlády Ruska na nahrazení importů. Polský konzul Andrzej Chodkiewicz si postěžoval na 50 % snížení počtu víz vydaných Rusům do Polska, přestože kontakty nejsou zpřetrhané: v minulém roce byly v Petrohradě delegace z přátelských měst Gdaňsk a Krakow.

„V současné komplikované situaci chce Slovensko hledat nové varianty vztahů s Ruskem,” řekl na tiskové konferenci generální konzul Slovenska v Petrohradě Augustín Čisár. V rozhovoru pro Sputnik poznamenal, že zájem o ruský trh je veliký.

„Doslova mně obvolávají velcí slovenští průmyslníci, zatím nebudu jmenovat, kteří hledají možnost pracovat s ruskými partnery. Mnoho nabídek je zvlášť v oblasti farmářství a v zemědělství vůbec, v dodávkách potravin. Já už dlouho pracuji v Rusku, téměř celý svůj pracovní život. Mám mnoho dobrých kontaktů a Astracháňské oblasti, v Chanty Mancijsku, v Čeboksarách a v dalších regionech. Jsem připraven je využívat. Nepochybuji, že jakmile budou sankce zrušeny a objeví se možnosti vrátit se na ruský trh, Slováci zde budou jedni z prvních,” řekl Čisár.
Řekl, co se v současné době dělá pro podporu vzájemných pracovních vztahů.

„Zatím se snažíme dělat vše, co můžeme. Oslovili jsme administrativu města a nyní jednáme o stavbě hotelu a autokempu pro mistrovství světa ve fotbale roku 2018. Plánujeme domluvit se s jednou z vedoucích baletních skupin v Rusku — divadlem Ruský balet v Petrohradě, na účasti na tradičním festivalu-konkurzu na Slovensku Památník Puškinu. Doufám, že se podaří zorganizovat hostování celé skupiny s hrou Louskáček. Předsednictví Slovenska EU, které na nás přestoupí 1. července tohoto roku, oslavíme hostováním slovenské folklorní skupiny ve městě na Něvě a koncerty našich světových operních „hvězd” — Martina Babjáka a Martina Malachovského,” řekl Čisár.

zdroj: cz.sputniknews.com

 

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)