Eurozóna by měla mít do roku 2025 vlastní ministerstvo financí

thumbnail

Podle v pondělí (22. června) zveřejněné nové zprávy o další integraci v oblasti jednotné měny by měly státy eurozóny postoupit více pravomocí na orgány EU, včetně ministerstva financí eurozóny, které by mělo být zřízena v příštích 10 letech.

“Druhá největší ekonomika na světě nemůže být řízeny pouze prostřednictvím spolupráce založené na pravidlech,” uvádí se ve zprávě vypracované hlavami Evropské komise, Rady EU, Euro skupiny, Evropského parlamentu a Evropské centrální banky (ECB).

Eurozóna se “bude muset přesunout ze systému pravidel a pokynů pro národní hospodářské politiky do systému dalšího sdílení suverenity v rámci společných institucí, z nichž většina již existuje a mohou postupně splnit tento úkol,” dodává zpráva.

“V praxi to bude vyžadovat, aby členské státy přijaly větší společné rozhodování o složkách svých rozpočtů a hospodářské politiky.”

Zpráva s názvem “Dokončení Evropské hospodářské a měnové unie”, přichází ve stejný den, během kterého se setkají ministři financí a vládní představitelé eurozóny, aby diskutovali o řecké dluhové krizi uprostřed obnovené obavy z řeckého odchodu z eurozóny.

Zpráva uvádí, že “společný osud [který] vyžaduje solidaritu v dobách krize a dodržování společně dohodnutých pravidel od všech členů” a že ti v eurozóně se vzdali své národní měny “jednou provždy”.

Zpráva obsahuje jako střednědobé tak i dlouhodobá opatření.

V následujících dvou letech by do 30. června 2017 měla každá země vytvořit “orgán pro konkurenceschopnost”, “národní orgán odpovědný za sledování výkonu a politik v oblasti konkurenceschopnosti”.

Tyto orgány by měly být “nezávislé orgány s mandátem” posoudit, zda se mzdy vyvíjejí v souladu s produktivitou a porovnat je s vývojem v ostatních zemích eurozóny au hlavních srovnatelných obchodních partnerů “.

Názory orgánů by měly být použity sociálními partnery při jednáních o nastavení mezd.

Další opatření pro příští dva roky zahrnují poradní Evropskou fiskální radu, dokončení Bankovní unie a reorganizaci Evropského semestru.

Tyto změny by měly být proveditelné i při stávající smlouvě o EU, avšak další nápady, jako je například Ministerstvo financí eurozóny do roku 2025, budou pravděpodobně vyžadovat změny ve smlouvě.

“Státy eurozóny budou i nadále rozhodovat o zdanění a rozdělení rozpočtových výdajů podle národních preferencí a politických rozhodnutí. Avšak jak se eurozóna vyvíjí směrem ke skutečné hospodářské a měnové unii, některá rozhodnutí bude stále více zapotřebí dělat kolektivní a zároveň zajistit demokratickou odpovědnost a legitimitu. ”

Zpráva také uvádí, že Euro skupina by se měla mít prezidenta na plný úvazek. Současný šéf Euro skupinyJeroen Dijsselbloem je také nizozemským ministrem financí.

Zpráva, která je většinou dílem předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera pravděpodobně zvýší obavy o svrchovanost v některých hlavních městech.

Zpráva však uvádí, že členské státy již ztratily moc v době finanční krize, avšak bez získání jakékoliv demokratické kontroly.

“Dalekosáhlé rozhodnutí byli na vrcholu krize často krát přijímány ve spěchu, někdy i v průběhu noci. V několika případech byly mezivládní řešení vybrány na urychlení rozhodnutí nebo překonání odporu. Je čas prozkoumat a konsolidovat náš politický výtvor “, uvádí se ve zprávě.

Některé z myšlenek této zprávy vyslovili již dříve v průběhu tohoto měsíce ve svých komentářích ministři hospodářství Německa a Francie.

zdroj: niejetotak.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)