Evropský komisař: 23 členských států bude muset začít přijímat 6 tisíc migrantů každý měsíc

thumbnail

Podle Avramopulosa pokud relokace nebude fungovat, pak se zhroutí celý tento systém Komisař EU pro migraci Dimitris Avramopulos dnes prohlásil, že 23 členských zemí unie musí začít přijímat každý měsíc 6000 uprchlíků z Řecka a Itálie, aby se tak zmírnila migrační zátěž pro Evropu. Informovala o tom tisková agentura AP.

Země EU se loni v září dohodli, že v průběhu dvou let si přerozdělí 160.000 uprchlíků z Řecka a Itálie, pomohly těmto jihoevropským státům, ale po sedmi měsících je takto ve skutečnosti transferovaných méně než 900 lidí.

Systém přerozdělování je podle Evropské komise klíčový pro zvládnutí přílivu migrantů do Evropy. Eurokomisař Avramopulos dnes zdůraznil, že “pokud relokace nebude fungovat, pak se zhroutí celý tento systém”.

Ministři vnitra EU mají obavy ze vzniku nových migračních tras

Ministři vnitra členských zemí EU na dnešních jednáních v Bruselu vyjádřili obavy, že migranti, kteří uvízli v Řecku, se pokusí hledat nové, alternativní cesty na západ Evropy poté, co takzvaná balkánská migrační trasa byla uzavřena.

V loňském roce se do EU dostalo více než jeden milion uprchlíků, od ledna tohoto roku se jejich počet odhaduje na 141.000. Mnozí z nich prchají před válkou v Sýrii, jsou však mezi nimi zamíchání i ekonomičtí migranti bez práva na poskytnutí azylu.

Hlavní trasa pro migranty směřující na sever a západ Evropy byla z Turecka přes Řecko a státy západního Balkánu. Tato cesta je již zatarasena, jelikož země podél ní začaly přísně chránit své hranice. Italský ministr vnitra Angelino Alfano dnes v Bruselu naznačil, že nová migrační trasa může vést z Řecka do Albánie a přes Jaderské moře do Itálie. Tomu chce za pomoci albánských úřadů zabránit.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére upozornil, že hlavní migrační trasou do Evropy se stane opět moře mezi Libyí a Itálií, jak to bylo před vznikem migrační vlny přes Řecko a zbytek Balkánu. Jsou také obavy, že tok uprchlíků se přesměruje do Bulharska, které je členskou zemí EU, ale není součástí schengenského prostoru, podobně jako ani sousední Rumunsko.

Maďarská vláda už dříve avizovala, že v případě vzniku nové tranzitní trasy migrantů přes Bulharsko a Rumunsko je připravena vybudovat plot i na hranici Maďarska s Rumunskem.

zdroj: ac24.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)