Farmaceutické firmy dávají lékařům data, která “stojí život”

thumbnail

V rozhovoru pro britský The Independent tvrdí Dr. Aseem Malhotra, kardiolog National Health Service, že farmaceutické společnosti jsou příčinou neobjektivních informací, kterými lžou doktorům o účinnosti léků a tvoří dezinformované odborníky za cenu “stovek tisíc životů” po celém světě: “Je systémový nedostatek transparentnosti v údajích, které jsou poskytovány doktorům. Ve studiích jsou výhody hrubě zveličené a vedlejší účinky podhodnocené”.

Dr. Malhotra říká, že převaha ziskuchtivých farmaceutických korporací je schopna financovat studie a testy léků, které produkují zkreslené informace zaznamenané a vykazované v lékařských časopisech. To “vytváří dezinformační epidemii”, jejímž jádrem problému je “vyšší zájem o byznys než o pacienta”. Nedostatek transparentnosti, který ubližuje pacientům prostřednictvím vedlejších účinků, je ilustrovaný zprávou FDA, podle níž nežádoucí účinky z předepsaných léků v roce 2014 způsobily v USA 123 000 úmrtí a 800 000 závažných následků, které sahaly od hospitalizace po potenciální zdravotní postižení. Zpráva FDA také uvádí, že počet nechtěných událostí kvůli předepsaným lékům se za posledních 10 let ztrojnásobil.

Peter Götze, profesor výzkumných projektů z Kodaňské univerzity, má další důkazy o tom, že předepsané léky jsou třetím největším zabijákem po srdečních onemocněních a rakovině. Speciální pozornost věnuje psychotropním lékům, které se využívají např. na léčbu demence. Vedlejší účinky se mají týkat zvláště lidí nad 75 let, kteří berou více než jeden druh předepsaných léků, což může způsobit závratě, pády a fraktury kyčlí, z nichž plynou další problémy. V důsledku vedlejších efektů je přijata v nemocnici třetina pacientů této věkové kategorie a čtvrtina z nich umírá na následky úrazů.

K požadavku pro nezávislé vyšetřování účinnosti a bezpečnosti léčiv se přidal bývalý lékař britské královny Sir Richard Thompson, který souhlasí se slovy Malhotra: “Instituce jako univerzity, lékařské časopisy a nepoctiví lékaři vědomě nebo nevědomě spolupracují na finančním zisku pro farmaceutický průmysl. Musíme se odvrátit od neinformovaného předepisování a zpřístupnit nezpracované údaje z klinických studií pro nezávislou kontrolu. Do té doby osobně považuji všechny průmyslem sponzorované studie za marketing “.

zdroj: zemavek.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)