Jaguar na Slovensko? Ne, k nám nebo do Česka, tvrdí Poláci

thumbnail

Polsko a Česko mají být dvěma státy, které zůstaly ve hře o sídlo nové továrny britské automobilky Jaguar Land Rover.
Informoval o tom polský ekonomický web Puls Biznesu (PB), podle kterého by mohlo ve výrobním komplexu najít práci kolem 6000 lidí. Agentura CzechInvest informaci podle listu E15 nepotvrdila, ani nevyvrátila.

Polský web uvedl, že do užšího výběru zájemců o investici automobilky vlastněné indickým koncernem Tata Motors se dostali Poláci a Češi. Slovenský rozhlas však ve středu informoval, že nejmenovaná automobilka se zajímá kromě Polska právě o Slovensko (více v článku Přijde nová automobilka? Může dát práci 8 000 lidem).

Polská vládní agentura pro zahraniční investice (PAIIZ) údajně nabídla firmě pozemek u Dolnoslezském městě Środa Ślonska ležícího zhruba 20 kilometrů východně od Vratislavi.

Automobilka prý požaduje 300 až 500 hektarů plochy, což pozemek splňuje. Jeho výhodou je podle PB napojení na právě budovanou kvalitní cestu, i blízkost západní polské hranice.

Firma prý chce ve vybrané zemi vybudovat kromě montážní celých automobilů také výrobnu jednotlivých dílů a školící centrum.

Na začátku byly podle PB ve hře ještě další dva zájemci, Slovensko a Maďarsko.

Agentura CzechInvest ani samotná automobilka na otázky deníku E15 informace o možné investici v Česku nepotvrdily.

“Obecně o probíhajících jednáních s potenciálními investory nemůžeme zveřejňovat jakékoli podrobnosti, tedy ani potvrdit ani vyvrátit jednání se zmíněnou firmou,” řekla deníku mluvčí CzechInvestu Petra Menclová. Jaguar označil všechna jednání za důvěrné a informace polských médií za spekulace.

Zatímco v Česku a na Slovensku je automobilový průmysl klíčovým tahounem ekonomiky – v Česku se loni vyrobilo přes 1,2 milionu a na Slovensku více než milion nových automobilů, Polsko v tomto směru zatím výrazně zaostává s půl milionem aut. Poláci se proto automobilkám snaží připravit zajímavé investiční pobídky.

zdroj: spravy.pravda.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)