Jak Rusko ničí teroristy. Osm zásadních prohlášení Lavrova

thumbnail

Šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci odpovídal na otázky novinářů, kterých bylo přítomno několik stovek.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov měl tiskovou konferenci, která byla věnována událostem roku 2015. akreditovalo se na ni přes 200 ruských a 250 zahraničních novinářů. Přečtěte si Lavrovove nejzásadnější prohlášení.
Iniciativa Putina vytvořit protiteroristickou koalici byla klíčová

Ruské letecké operace pomohly zvrátit situaci v Sýrii. Iniciativa ruského prezidenta Vladimira Putina vytvořit širokou protiteroristickou koalici pod záštitou OSN byla jednou z klíčových událostí loňska, konstatoval Lavrov. “Operace ruské letecké skupiny v reakci na žádost syrské vlády skutečně umožnila zvrátit události v této zemi a vedla k zúžení teritoria ovládaného teroristy,” citovala ho agentura TASS. “Také se vyjasnilo, kdo bojuje proti teroristům, kdo jsou jejich komplicové, a kdo se je snaží využít pro své egoistické cíle,” doplnil šéf ruské diplomacie.

Spolupráce se Západem

Moskva nedovolí, aby ji Západ trestal za její nezávislou zahraniční politiku. “Jsme připraveni na co nejkonstruktivněji spolupráci s našimi západními partnery – včetně Evropy a Spojených států. Ale pouze a výhradně na základě rovnocennosti a vzájemného prospěchu a za předpokladu nevměšování si do vnitřních záležitostí,” citovala Lavrova agentura Reuters.

Bez Kurdů není možný mír

Není možné dosáhnout mírové dohody v Sýrii bez účasti Kurdů na jednáních, vyjádřil se Lavrov. Bylo by “nespravedlivé” a “kontraproduktivní”, kdyby se syrští Kurdové nemohli zúčastnit mírovém procesu, konstatoval Lavrov, jehož citovala agentura Reuters. Podle něj sehrává kurdská Strana demokratické jednoty (PYD) důležitou roli v boji proti tzv. Islámskému státu a je nezbytnou součástí politického řešení konfliktu v Sýrii.

Rusko nechce zpět uprchlíky z Norska

Rusko nechce vzít zpět uprchlíků, kteří z jeho území překročili hranice do Norska. “Řeč je o lidech, kteří přicestovali do Ruska, aby v Rusku pracovali nebo navštívili příbuzné. Nebyly vykázány účel své návštěvy jako přechod do Norska,” citovala Lavrova agentura Reuters. “To znamená, že úmyslně uvedli nepravdivé údaje o účelu své návštěvy Ruské federace.”

Do Norska přišlo loni přes arktickou hranici s Ruskem přibližně 5500 lidí. Norsko dosud Rusku vrátilo přibližně 230 migrantů.

Nevyzvali Asada, aby odstoupil

Moskva nevyzvala syrského prezidenta Bašára Asada, aby odstoupil, a nenabídla mu ani politický azyl. “V obou případech je odpověď ‘ne’,” prohlásil Lavrov na tiskové konferenci věnované událostem roku 2015. “Není to pravda. Nikdo nepožádal o politický azyl a nikdo nic takového nenabídl, “citovala ruského ministra agentura Reuters.

Rusko bude nadále požadovat plnění Minské dohody

Rusko bude i v roce 2016 požadovat důsledné plnění Minské dohody o urovnání konfliktu na Ukrajině. Podle agentury RIA Novosti Lavrov na tiskové konferenci uvedl, že všechna opatření se zatím neuskutečnily.

Podle agentury Reuters zároveň označil Ukrajinu za nespolehlivého partnera při transportu plynu do Evropy.

V Gruzii se cvičí teroristé

Moskva má informace, že militanti z tzv. Islámského státu (IS) podstupují výcvik v gruzínském údolí Pankisi, nedaleko ruských hranic, prohlásil Lavrov. Podle agentury AP působí v řadách Islámského státu zhruba 100 Gruzínců, přičemž 15 z nich již v bojích zahynulo.

Krym je územím Ruské federace

Rusko odmítá vést rozhovory o vrácení Krymského poloostrova Ukrajině. “Nemáme co vracet. S nikým nevedeme jednání o vrácení Krymu,” řekl Lavrov. “Krym je územím Ruské federace plně v souladu s vyjádřením vůle jeho obyvatel,” řekl šéf ruské diplomacie.

zdroj: hn.hnonline.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)