Jak získat dostatek prostředků na cesty podle Travel Bible?

thumbnail

Pojďme jednou pro vždy zlikvidovat mýtus s knihou Travel Bible, že cestování je drahé. Vezměte si papír, výpis z bankovního účtu a pěkně krok za krokem si sepište, jaké máte pravidelné výdaje. Sepište si kolik platíte za nájem (hypotéku), za auto, televizi, rozhlas, mobil, internet a vše ostatní. Sepište si své měsíční a roční výdaje. Kolik peněz za měsíc utratíte? A kolik je to za rok? Kolik byste utratili na cestách?

Nejlepší tipy, jak ušetřit na cesty, podle Travel Bible

Částka, kterou dáte za pronájem bytu v Praze, často v mnoha částech světa vystačí cestovatelům na velice pohodlný měsíc života se vším všudy. Přinášíme ale pár dalších tipů, které vám postupně pomůžou ušetřit, abyste mohli vyrazit na vysněnou cestu.

Základem je osekat zbytečné výdaje, které doma máte. Udělejte si v první řadě jasnou představu v tom, kde peníze utrácíte. Pravidelné výdaje jste si už sepsali, teď ještě ty ostatní. Sledujte, kolik a za co každý den utratíte peněz.

Budete překvapení, kde všude necháváte své peníze. Mnohdy jsou to jen drobné…

1) Jezte doma
Po prozkoumání svých výdajů asi zjistíte asi to samé co my. Výdaje na jídlo po restauracích jsou hodně vysoké. 500 Kč denně za jídlo pro mnoho lidí není nic neobvyklého. 3500 Kč za týden jen na jídle. 15 000 Kč za měsíc.

Když si začnete jídlo sami připravovat, ušetříte neuvěřitelné peníze. I s kvalitními surovinami se dostáváte na denní částku 100 – 300 Kč při občasném ulétnutí a jednom jídle v restauraci. Řekněme, že jakmile si začnete jídlo připravovat doma, utratíte za stravování průměrně 200 Kč/den. Šetříte 2100 Kč týdně. To je skoro 9000 Kč za měsíc.

2) Zbavte se auta
Auto je hodně drahá hračka. S narůstající životní úrovní si pořizujeme i auto. Proč? Protože proto. Auto do velké míry znamená svobodu. Kdykoli se můžete kamkoli přesunout. Jenže pokud neplánujete cestovat a přesouvat se právě autem, zvažte, jestli není rozumnější se ho zbavit.

3) Odpusťte si kávičky
Kupujete si po cestě do práce svou ranní dávku energie v podobě kýble kafe od Starbucks nebo v Costa Coffee? Podobné řetězce fungují na stejné principu jako velké fastfoody. Kvalita je téměř nezajímá, ale za to milují vaše peníze. Za kafe v nich zaplatíte stejně jako za oběd. Pokud u nich pravidelně nakupujete, utratíte kolem 500 Kč týdně jen za kávu.

Omezte konzumaci kávy, nebo si ji připravujte v mnohem kvalitnější podobě doma a v práci. Přípravu opravdu kvalitní kávy z prémiové pražírny zvládnete dřív, než vystojíte frontu u Starbucks, a vyjde vás na 15 Kč. Mrkněte třeba na www.doubleshot.cz

4) Omezte alkohol
Trávit večery doma namísto s přáteli není moc přitažlivé. Vysedávání večer po barech ale dokáže udělat v peněžence větší vítr, než jídla v restauracích a pití drahé kávy dohromady. Neříkáme, že byste měli přestat společensky žít. Jen si dávejte pozor, ať to na večírcích nepřeháníte s utrácením. Navíc to jde i bez alkoholu.

5) Přestěhujte se
Bydlení většinou ukousne největší část našeho rozpočtu. A to často i tehdy, kdy už máme zaplacenou hypotéku – ono se to nezdá, ale údržba a topení také nestojí málo. Pozor, máme pro vás hodně nepopulární doporučení, která vám ale ušetří spoustu peněz: nastěhujte se zpět k rodičům. Rázem šetříte až desítky tisíc měsíčně. Na pár měsíců se to většinou dá vydržet a za zábavu na cestách to stojí. Pokud je stěhování k rodičům nereálné, zvažte, zda není vhodné si na nějakou dobu pořídit něco menšího, případně si najděte podnájem a svůj větší byt pronajměte.

6) Zbavte se kreditky
Kreditní karta dokáže být dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Je to produkt koncipovaný primárně pro zadlužení klienta. Dokud slouží vám, je vše v pořádku. Jakmile se dostáváte do stavu, kdy z měsíční výplaty splácíte kreditní kartu, tak vás začíná ovládat. Jste jeden plat v mínusu. Jste zadluženi. Zbavení se kreditní karty je dobrý krok k očištění svých financí.

7) Plaťte v hotovosti
„Píp” a pětistovka je fuč. Ani si to neuvědomíte. Milujeme pohodlné bezkontaktní platby, ale moc dobře víme, že ve spoření peněz vás moc nepodpoří. Ztráta imaginárních čísel vás nebolí, papírové bankovky už ale z ruky dáváte neradi. Buďte chvíli oldschooloví a choďte do města vždy jen s hotovostí. Najednou získáte mnohem lepší přehled o tom, kolik utrácíte, a začnete při nakupování opět přemýšlet.

8) Zbavte se televize
Televize žere čas i peníze. Jestli platíte kabelovku, žere hodně peněz. Přelít je do úspor na cestu je to nejlepší, co můžete udělat. V dnešní době, kdy máte v zásadě neomezené možnosti sledování všech možných pořadů a seriálů online, je kolem 500 Kč měsíčně za kabelovou televizi vyhazování peněz z okna. 6000 Kč za rok je slušná úspora.

Jestli máte televizi a platíte televizní poplatek 135 Kč měsíčně, zbavte se jí a poplatek odhlašte. Vážně o nic nepřijdete. Z prodeje TV by také mohlo něco kápnout.

9) Šetřete na mobilu
Většina z nás dnes platí minimálně několik set korun měsíčně za telefon. Mnoho lidí i několik tisíc. To není málo, že? Omezte používání drahých mobilních dat na nutné minimum (ono se nic nestane, když chvíli nebudete vědět, co se děje na Facebooku) a nekonečné SMSkování s kamarádkou raději převeďte do nějaké chatovací aplikace. I počet provolaných minut můžete snadno snížit na polovinu – stačí si vzpomenout, jaké to bylo, když jsme měli jen pevné linky. Delší hovory vyřizujte po skypu.

zdroj: newtravel.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)