Japonsko vyvíjí senzor, který dokáže podle dechu skrz smartphone rozpoznat rakovinu či cukrovku

thumbnail

Představte si zařízení, které by dokázalo detekovat rakovinu, cukrovku a další onemocnění, a to prostřednictvím jediného dýchnutí na váš chytrý telefon. Přesně takové zařízení nyní vyvíjí Japonsko. Nejedná se o žádný trik, nebo zábavnou hračku, ale o opravdový diagnostický přístroj.

Senzor by měl rozpoznat nemoci skrze pachy v dechu Japonsko je uprostřed vývoje multifunkčního senzoru, který dokáže skrz smartphone odhalit mnohé zdravotní potíže. Tento senzor snadno umožní zkontrolovat zdravotní stav uživatele v daném okamžiku. Řekněme, že máte kašel a chcete zjistit, jestli se jedná o alergii nebo něco jiného. Možná však budete chtít zjistit, zda netrpíte nějakou závažnou nemocí, jako je cukrovka, nebo dokonce rakovina. Zatímco se o podobných zařízeních dosud vedou jen různé spekulace, to japonské má potenciál stát se opravdu funkčním a přínosným diagnostickým přístrojem. Na vývoji senzoru pracují vědci z Národního institutu pro materiální vědy (NIMS) se sídlem ve městě Tsukuba v prefektuře Ibaraki. Proces detekce by měl probíhat skrz dech, z něhož si senzor vezme potřebné informace. Senzor by byl připojen k chytrému telefonu, skrze nějž by detekoval a analyzoval dech uživatele, který by pakporovnal s podezřelými pachy lidí majících rakovinu, cukrovku, nebo jiné onemocnění. Výsledky se pak zobrazí na displeji uživatelova smartphonu a informují o tom, jaký typ onemocnění by tento uživatel mohl mít.

V Japonsku je onemocnění rakovinou velice časté Zpráva pro Britský lékařský časopis z roku 2011 uvádí, že lidé, kteří mají rakovinu, mají v dechu specifický zápach. Tento zápach může být detekován prostřednictvím vyškoleného psa, což mohlo být inspirací pro návrh přístroje se stejnými schopnostmi. Týmy podílející se na vývoji senzoru úzce spolupracují s několika společnostmi, jako je japonská Kyocera, NEC, Sumitomo Seika Chemicals, ale také s Univerzitou v Ósace a s výrobci ze Švýcarska. Přesto, že má Japonsko vůbec největší počet stoletých lidí na světě, je zde zároveň velký výskyt rakoviny. Rakovina má v Japonsku na svědomí až 400 tisíc úmrtí ročně. I přes vysokou míru zhoubných onemocnění lidé v Japonsku často vůbec nepodstupují preventivní vyšetření, ať už kvůli nákladům, či nedostatku času. Ovšem detektor, který by rychle a v soukromí odhalil případnou nemoc, by mohl dopomoci k jejímu ranému odhalení, což je zejména u rakoviny pro potřeby efektivní léčby velmi důležité. Detekční senzor by měl být dokončen v roce 2022 a měl by být k dispozici i lidem s nižší životní úrovní. Náklady na senzor jsou asi 200 jenů, což je v přepočtu 40 Kč. Zařízení by tak mohly být vyráběny ve velkém množství.

zdroj: eurodenik.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)