Je mamografie jen podvod? Zachraňuje opravdu životy?

thumbnail

Vědci chtěli nalézt odpověď na otázku, zda je skutečně výhoda v tom, když se rakovina prsu zjistí ve fázi, kdy je nádor tak malý, že se nedá nahmatat. Nakonec došli k zajímavému závěru, který to vyvrátil.

Riziko ozáření

Několik dalších studií a odborníků zpochybnili mamografické vyšetření prsu. Podle Dr. Josepha Mercola vyšetření škodí zdraví. Pacienti mají údajně velmi málo informací o nebezpečí samotného mamografu.

Mamograf představuje závažné a narůstající riziko vzniku rakoviny prsu pro ženy před přechodem. Každoroční rutinní vyšetření (4 snímky každého prsu) znamená vystavit se záření asi 1 rad (jednotka absorbce radiace), což je radiace asi 1000-krát větší, než při rentgenu hrudníku. Prsa žen před přechodem jsou velmi citlivá na radiaci. Vystavení 1 radu zvyšuje riziko rakoviny prsu o 1%, s narůstajícím 10% rizikem na každé prso během 10 let vyšetření na mamografu. Toto riziko je o mnoho větší pro mladší ženy, které chodí na preventivní prohlídky,“ upozornil Dr. Joseph Mercola.

Odborník tvrdí, že každoměsíční samo-vyšetření prsu (BSE) podle instrukcí doplněné ročním vyšetřením prsu u lékaře vyškoleným zdravotním personálem (CBE) je stejně účinné jako mamograf při včasném odhalení nádorů. Zároveň je bezpečné. Podle něj by měly být mamografické vyšetření nahrazeny celonárodními sítěmi BSE a SBE klinik.

Nefunguje?

Dr. John Mc. Dougall také zkoumal, zda není náhodou mamografie jen podvod. Poukázal na to, že suma 5-13 miliard dolarů získaná ročně díky mamografii kontroluje informace, které se dostanou k ženám. K přesvědčení žen, aby chodily na mamografické prohlídky, se podle něj používají nástroje- strach a neúplné údaje.

Šel jsem na medicínu s představou, že budu zachraňovat životy. Zjistil jsem ale, že jen velmi málo mých pacientů se uzdravilo. Často jsem jim dokonce ublížil. To bylo pro mne, jako pro mladého lékaře velice znepokojující. Ale ještě horší bylo, že tyto neúspěchy byly velmi dobře zdokumentované ve vědecké literatuře- ale to se nikomu do žádné reklamní kampaně nehodí,“ uvedl Dr. John Mc. Dougall.

Jak se uvádí na portálu Badatel.sk, věda hovoří jednu věc a lidé věří jiné, protože „stroj na práci s veřejností“ profituje z ekonomiky farmaceutického průmyslu. V roce 2000 vyšel v časopise Lancelot článek, který jednoznačně potvrdil, že mamografie je podvod. Údajně osm zrealizovaných studií prokázaly, že mamografie nefunguje.

Obavy ze stlačení prsou

Pro ženy, které chodí na mamografii, může být velmi nepříjemný stisk prsu. Objevila se informace, že tato metoda údajně může vést k rozšíření maligních buněk roztrhnutím malých žilek v ještě neodhaleném nádoru nebo okolo něj. Je to skutečně pravda?

Mnozí odborníci uspokojují ženy, že nemusí mít obavy ze stlačení prsou. I když to každá žena pocítí, radiologický laborant by měl prso deskou stlačit co nejvíc. Čím větší stlačení, tím menší dávka záření pronikne do prsa. Navíc se zlepší kvalita snímku, díky čemu odhalí i ty nejmenší nádory. Takže je nesmysl, jak někteří tvrdí, že stlačením se aktivují nádorové buňky.

Nenahraditelná metoda

O mamografickém screeningu se debatuje už velmi dlouho. Někteří vědci jednoznačně hovoří o mamografu jako o vyšetření, které ženám nepomůže, ba dokonce uškodí. Jiní zase varují pacientky, aby nezapomínali na vyšetření, které je nenahraditelné.

Smutnou pravdou je fakt, že na světě umírá stále více žen na nádorové onemocnění prsu. Mamograf se přitom považuje za jedinou metodu, která nádory odhalí nejrychleji a nejšetrněji.

zdroj: svobodnenoviny.eu

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)