Jeden z vojenských poradcov obvinil USA z nedostatku vôle bojovať s IS

thumbnail

Teherán 25. května (TASR) – Jeden z velitelů íránských Revolučních gard, generál Kasem Solejmání, obvinil po pádu iráckého města Ramádí Spojené státy, že jim “chybí vůle” zastavit postup militantů z organizace Islámský stát (IS).
Solejmání, který stojí v čele elitních jednotek Kuds islámských revolučních gard, uvedl, že USA “nehnuli ani prstem” pro to, aby zastavili postup extremistů na Ramádí.
“Znamená to něco jiného, ​​než to, že Spojené státy jsou spolupachateli tohoto spiknutí?” položil si údajně otázku Solejmání, který vzápětí dodal, že USA neprokázaly v boji s extremisty z IS “žádnou vůli”.
Podle Solejmáního jsou Írán a jeho spojenci jedinými silami schopnými vzdorovat Islámskému státu. “V současnosti (s islámským státem) nebojuje nikdo kromě Íránu a států, které s ním sousedí nebo které islámská republika podporuje,” dodal Solejmání.
Solejmáního vyjádření zazněly po tom, jak americký ministr obrany Ashton Carter obvinil irácké vládní síly z nedostatku “vůle bojovat”. Podle agentury Reuters však není jasné, zda ze Solejmáního strany šlo o přímou reakcí na Carterovou slova.
Američtí představitelé včetně Cartera obviňují irácké vládní síly, že před postupujícími jednotkami Islámského státu utekli z Ramádí aniž by se zmohli na odpor, a navíc zanechali za sebou zbraně a vojenskou techniku, které se následně zmocnili militanti.
Podpora, kterou v boji s IS poskytují Spojené státy irácké vládě, se dosud omezovala na vzdušné útoky proti cílům militantů a výcvik příslušníků iráckých ozbrojených sil.
Írán na druhé straně nabídl Iráku svých poradců včetně Solejmáního, kteří řídí postup šíitských polovojenských oddílů, bojujících proti IS po boku irácké armády.
Írán opakovaně prohlašuje, že v Iráku nemá žádných vojáků, avšak v tamním konfliktu už zahynulo několik příslušníků Revolučních gard.

zdroj: slobodnyvysielac.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)