Jedinečný případ uprchlíka rozděluje Británii: Abdul dostal azyl, i když porušil zákon

thumbnail

LONDÝN – Velkou Británii trápí migrační krize, jejíž aktuální dominuje jeden výjimečný případ. Uprchlíkovi ze Súdánu jménem Abdul Rahman Haroun (40) byl totiž udělen azyl, což je podle členů parlamentu nesprávný signál ostatním. Důvodem je jeho nebezpečný příchod do země.

Abdul se do Velké Británie totiž dostal tunelem pod Lamanšským kanálem, který spojuje francouzské město Calais s anglickým Folkestone. Tento způsob však několika dalších stál život, jde o nejnebezpečnější způsob, jakým se uprchlíci snaží do Británie dostat. “Lidé, kteří porušují zákon, by měli ztratit právo na azyl,” míní konzervativec Damian Collins.

Stále však platí, že zákon porušují všichni, kteří nelegálně překračují hranice. “To, co chceme udělat, je poslat zprávu lidem v Calais, že pokud se pokusí a proniknou do naší země tím, že se skryjí ve vozidlech a vlacích, nebo pěšky tunelem pod Lamanšským průlivem, okamžitě ztratí své právo na to, aby mohli žádat o azyl v této zemi, “vysvětlil svou rétoriku Collins podle britské webstránky Daily Mail.

Abdul si během cesty prošel Krušnými chvílemi, v tunelu šel pouze pár kroků od vlaků, které tudy chodí rychlostí 160 kilometrů za hodinu. Přejít 50 kilometrů dlouhý úsek mu trvalo celých 11 hodin. Poslanci ve spolupráci s kompetentními osobami se snaží dosáhnout, aby úřad, který udělení azylu schvaluje, ještě své rozhodnutí přezkoumal. Zajímavé je, že zároveň s procesem udělování azylu byl Abdul trestně stíhán za přechod tunelem.

“Azyl měli odmítnout kvůli tomu, co tento muž udělal. Když policie poprvé zatkla pana Haruna, bylo mu vysvětleno, že bude čelit plné síle zákona. To, co udělal, bylo neuvěřitelně nebezpečné a mohlo to velmi vážně ohrozit životy cestujících ve vlacích, jakož i pracovníků tunelu, “řekl na margo věci mluvčí tunelu.

Z vězení ho propustili v neděli o šesté hodině večer, na svobodě bude dokud se věci nepohnou jiným směrem. Venku ho čekali členové charitativní organizace pomáhající uprchlíkům. Jako azylant má nyní nárok na ubytování, příspěvek 36,95 liber každý týden, bezplatnou zdravotní péči zahrnující vyšetření u zubaře a očního lékaře.

zdroj: topky.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)