Kosmetika a úklid bez zdravotního rizika

thumbnail

Jen v Česku nabízí své služby tisíce výživových poradců, ročně vychází stovky knih o zdravé stravě a časopisy jsou přeplněné radami, co máme jíst a co ne. Člověk stále řeší potraviny, ale současně na své tělo maže desítky riskantních přípravků, další spoustu chemických koktejlů používá ke krášlení a čištění svého domova. Následující článek napsala PharmDr. Margit Slimáková.

Přitom mnohé z čistících a zkrášlovacích přípravků obsahují zdraví škodlivé látky, potenciální karcinogeny anebo hormonální disruptory, například formaldehyd, ftaláty a parabeny, toxické olovo a kadmium. Třeba zubní pasta Colgate Total obsahuje antibakteriální látku triclosan, která může v pitné vodě s chlorem vytvářet chloroform. Tento plyn se snadno vstřebává pokožkou nebo vdechnutím a může podpořit vznik deprese, poškodit játra, zvýšit riziko nádorového onemocnění. Nivea Body tělové mléko obsahuje jako konzervační látky parabeny, které mohou narušovat hormonální rovnováhu a být karcinogenní. Syntetické vůně, které jsou ve většině konvenčních přípravků, patří mezi nejčastější alergeny, některé z nich jsou podezírány z neurotoxicity a narušování hormonální rovnováhy.

natural-organic-makeup-01

I při střídmém použití pouhých deseti konvenčních přípravků denně na sebe aplikujeme až 150 ingrediencí. Jejich jednotlivé součásti byly testovány. Problém je, že neexistují žádné testy vzájemného působení koktejlu chemikálií v kosmetických přípravcích, ke kterým je nutné připočítat také desítky dalších aditiv a reziduí agrochemikálií z konvenčních potravin. Používat konvenční kosmetiku a drogerii však není nezbytné, bezpečnější alternativy existují. Mnohé konvenční výrobky je dokonce možné nahradit přípravky z vlastní kuchyně. Například při úklidu nejlépe poslouží ocet, citrón a soda.

Co používám já a proč?

Mám obrovské štěstí na naprosto bezproblémovou kůži a pleť. Proto si mohu dovolit používat téměř cokoliv, ale i tak jsem už od mládí instinktivně dávala přednost jednoduchým přirozeným přípravkům. Poslední roky ráda zkouším nové zajímavé produkty od různých firem. Vždy však upřednostňuji domácí výrobu, české firmy, přírodní produkty – ideálně s bio a fair trade certifikáty.

Přírodní a bio kosmetika neobsahuje žádné syntetické vonné, barvicí a konzervační látky, petrochemické deriváty ani silikony. Je samozřejmostí, že se takové produkty netestují na zvířatech. V přehledu níže nabízím doporučení také mnoha zahraničních výrobků, ke kterým jsem se dostala díky dlouhodobému pobytu naší rodiny v zahraničí a které stále používám. Dnes však není problém téměř vše uvedené koupit i u nás.

Své zkušenosti a svá doporučení řadím abecedně podle výrobce nebo skupiny přípravků. Určitě nejde o absolutní soupis všeho, co je skvělé pro tělo, obličej a čistotu domova, protože úplně vše vyzkoušet nezvládnu. Žádná z uvedených firem o mém výběru do článku nevěděla, tudíž ani jinak než svými skvělými produkty, jež jsem sama zakoupila, neovlivnila můj názor.

alverde NATURKOSMETIK

V prodejnách dm drogerie markt je k dostání cenově příznivá přírodní kosmetika alverde. Kromě přípravků na obličej (jako je můj oblíbený Vitamínový krém s acerolou a karotkou), tělo, ruce, nohy a vlasy má v nabídce také dekorativní kosmetiku, speciální řadu pro děti a pečující řadu pro muže. V Německu je alverde nejprodávanější značkou přírodní kosmetiky.

Annemarie Börlind

Rodinná firma Annemarie Börlind vyrábí přírodní kosmetiku už více než 50 let a je lídrem německého trhu v bio kosmetice. Voda ve výrobcích je z vlastního pramene ze Schwarzwaldu. Sortiment skýtá přípravky pro péči o pleť, tělo, vlasy i oči, dekorativní kosmetiku, ochranu proti slunci i produkty pro muže. Kosmetika je finančně náročnější a doporučila bych ji pro zralou ženskou pleť, která už potřebuje více péče.

Bachovy květy – parfémy

Francouzská společnost Les Fleurs de Bach nabízí kvalitní produkty vyrobené podle originální receptury dr. Edwarda Bacha. Parfémové a toaletní vody s obsahem Bachových květů nejen nádherně voní, ale současně také harmonizují tělo, duši a mysl. Esence se získávají z planých rostlin, které se sbírají za plného květu ve slunných dnech.

Biopurus

Slovenská firma Biopurus je výhradním dovozcem olejů lisovaných za studena, které obsahují cenné bioaktivní látky v té nejpřirozenější podobě. Kromě zdravého vaření se panenské oleje využívají také v péči o vlasy, nehty a kůži. Mají hojivé, ozdravné, zkrášlující i omlazující účinky. Pro všechny milovníky kávy ve všech podobách doporučuji vyzkoušet úžasný kosmetický kávový olej, který nejenom nádherně voní, ale také prohřívá kůži a zlepšuje její metabolismus.

Botanicus

Úspěšná česká firma, která pěstuje rostliny a byliny ve vlastních ekologických zahradách a vyrábí přírodní kosmetiku i potraviny, se jmenuje Botanicus. Návštěvníkům staročeské vesnice Ostrá u Lysé nad Labem nabízí Botanicus možnost vytvarovat si vlastní mýdlo z předem připravené směsi. Výlet do této krásné voňavé zahrady moc doporučuji nejen rodinám s dětmi. Naše rodina jezdí na návštěvu pravidelně – děti vždy znovu a znovu zkoušejí vše od výroby vlastní svíčky, mýdla anebo provazu a papíru až po rýžování zlata. My s manželem se mezitím procházíme voňavými zahradami a všichni si užíváme bezva staročeské jídlo, která tam nabízejí.

Dr. Hauschka

Bio kosmetika dostala svůj název na počest chemika a spolutvůrce doktora Rudolfa Hauschky. Značka Dr. Hauschka nabízí přípravky pro péči o pleť, tělo a vlasy, dále přípravky ochrany před slunečním zářením a dekorativní kosmetiku. Výrobky se skládají z přírodních složek, které odpovídají přírodním procesům kožního aparátu (podporují denní a noční rytmus pokožky). Širokou nabídku této kosmetiky jsem právě objevila v pražském Biokoloniálu, kde nabízejí i spoustu jiných dobrot. Dovolím si nabídnout tip na dobrotu pro bříška a doporučit skvělá českáŠufánkova oříšková másla, která Biokoloniál také nabízí.

DULCIA natural

DULCIA natural je úžasná přírodní kosmetika ze Slovenska. Přípravky konzervují čistě přírodní směsi silných antioxidantů. V českém e-shopu nabízejí také produkty pro děti, muže, zubní hygienu a dekorativní kosmetiku. Přípravky krásně voní a výborně se roztírají na kůži. Šlehané tělové máslo je můj kosmetický objev roku a tento měsíc máte možnost v rámci akce Zdravých zpráv produkty výhodně vyzkoušet.

Havlíkova přírodní apotéka

Havlíkova přírodní apotéka je založena na tradičních recepturách lékárníka minulého století PhMr. Karla Havlíka. Vedle bylinek z vlastních ekozahrad zásadně používají rovněž bio včelí produkty. Všestranná mast Havlíkův přírodní zázrak má děsivě šarlatánský název, ale skutečně funguje a mohu ji jen doporučit. V nabídce jsou také další výrobky pečující o tělo, vlasy a pleť i oleje. Pro mě jsou dnes už Havlíkovy přípravky další nezbytnou součástí domácí kosmetiky, přírodní zázrak doporučuji rovnou do lékárničky.

Hygienické potřeby

Tampony, bavlna a hygienické potřeby obsahují rakovinotvorný glyfosát, který je účinnou látkou celosvětově nejpoužívanějšího herbicidu RoundUp od firmy Monsanto. RoundUp se hojně používá na tzv. RoundUp ready geneticky modifikované plodiny, jako je třeba dnes většina bavlny a sója pěstovaná pro vykrmování konvenčně chovaných zvířat v EU a Americe. V aktuální studii obsahovalo glyfosát 82 procent testovaných vzorků, uvedený herbicid se nacházel i ve vzorcích sterilní gázy.

Pokud chcete hygienické potřeby bez chemikálií, mohu vám doporučit kalíšek a bio produkty, které GM plodiny nepoužívají. I u nás jsou už na trhu desítky firem, které kalíšky, bio tampony nebo bavlněné vložky nabízejí. Jako příklad uvedu obchody Tierra Verde, Econea a Brána k dětem. Kompletní nabídku dámské intimní hygieny pak najdete na webu Ekožena včetně mnoha referencí a zkušeností uživatelek.

Inlight Organic Skincare

Firma z Velké Británie své bio výrobky nazývá „kosm-etika“, protože etická péče o pleť znamená chovat se s úctou k životnímu prostředí a jeho zdrojům. Každý výrobek Inlight® je vyráběn ručně, s láskou a kombinací tradičních metod a moderních vědeckých poznatků.

Bylinky nespotřebované při výrobě darují sousední farmě Roskilly pro dobytek. Krémy nádherně voní a skvěle se roztírají. Pro mě je to další špičková firma s produkty, které aktuálně moc ráda používám.

Kosmetické štětce

Ke zdravé kosmetice samozřejmě patří i štětce, a proto uvádím dvě kvalitní možnosti. Společnost Lily Lolo nabízí štětce kabuki speciálně vyvinuté pro aplikaci minerální kosmetiky.Štětce EcoTools jsou kvalitní štětce šetrné k životnímu prostřední vyrobené z bambusu a recyklovaných materiálů s úžasně jemnými štětinami.

lavera Naturkosmetik

Přírodní kosmetiku lavera vyrábí německá firma Laverana. Všechny výrobky jsou zaměřené na citlivou pleť, protože zakladatel této rodinné firmy trpí od dětství neurodermitidou. Nabízí kompletní sortiment přírodní kosmetiky v bio kvalitě, tedy péči o obličej, zuby, vlasy, tělo, dále opalovací přípravky i mořské mycí houby a bio kokosový olej.

Lily Lolo

Minerální dekorativní kosmetika Lily Lolo z Velké Británie je vyráběna převážně z ingrediencí pocházejících z přírodních zdrojů. Minerální make-upy Lily Lolo nevysušují pleť a mají hedvábnou texturu, která se velmi dobře roztírá. Díky svému antibakteriálnímu účinku pomáhá minerální kosmetika zlepšovat stav pleti.

Logona

Německá firma Logona vyvíjí a vyrábí přísně kontrolovanou přírodní kosmetiku už více než 35 let. Jako jedna z prvních přinesla na trh přírodní barvy na vlasy a přírodní zubní pasty. Dnes nabízí ucelenou péči o pleť, vlasy a pokožku pro celou rodinu v mnoha produktových řadách.

Lush

Čerstvá ručně vyráběná kosmetika z Velké Británie je 100% vegetariánská. Tuhé produkty Lushjsou většinou prodávány v tzv. nahém stavu, tedy tuhé zabalené pouze do voskového papíru, tekuté v kelímcích ze 100% recyklovaného plastu. Kelímky (od tekutých produktů) a tyčinky (od tuhých parfémů) jsou navíc vratné. Nabízejí nejen přípravky na obličej, vlasy a tělo, ale i tabletky na zuby. Moc doporučuji navštívit třeba jejich pražskou prodejnu v Palladiu. Obchod úžasně voní, produkty jsou nádherné, vzhledem mnohé z nich připomínají dezerty a provokují k zakousnutí. Mnohé z ingrediencí pochází také z kuchyně, jako třeba mořské řasy anebo odvar z heřmánku. Ale, jak jsem byla správně upozorněna ne všechny produkty jsou zcela přírodní, zde máte jistotu pouze vegetariánského složení. Některé z produktů mohou obsahovat i riskantní ingredience a je třeba číst etikety.

Nobilis Tilia

Česká certifikovaná přírodní a bio kosmetika se vyrábí už více než 20 let. Své jméno Nobilis Tilia dostala podle města Krásná Lípa, centra národního parku České Švýcarsko. Ve svém sortimentu mají éterické oleje pro aromaterapii, přípravky pro péči o pleť, tělo, těhotné, děti i muže, přírodní doplňky stravy i bylinné čaje. Pod záštitou občanského sdružení Nobilis Tilia se každoročně konají Svatojánské slavnosti bylin ve Vlčí Hoře, které moderuje Petra Kruntorádová, šéfredaktorka Pravého domácího časopisu, ve kterém se také dočtete o mnoha zdravých možnostech pro kůži, tělo a domov.

RAE Přírodní kosmetika

Rodinná manufaktura z Beskyd vyrábí přírodní kosmetiku balenou do originálních dřevěných krabiček. V nabídce mají bambucká másla, dámskou i pánskou řadu přírodních deodorantů, například s vůní citrónové trávy.

Saloos

Český výrobce certifikované přírodní biokosmetiky Saloos si zakládá na tom, že jeho výrobky obsahují nejvyšší možný podíl čistých přírodních látek. Nabízí 100% přírodní esenciální oleje pro aromaterapii, dále tělové a masážní oleje, bio karité balzámy, bio regenerační obličejové oleje a celou řadu dalších přírodních produktů určených k péči o celé tělo. Mezi mé nejoblíbenější produkty patří tělové oleje kokos-čokoláda a kokos-pomeranč.

SANTE Naturkosmetik

SANTE je certifikovaná přírodní kosmetika z Německa. Základem všech přípravků jsou kvalitní rostlinné oleje, výtažky a extrakty z květin a ovoce a také 100% esenciální oleje. Sante nabízí široký sortiment cenově dostupných přípravků pro péči o pleť, ruce, zuby, vlasy a celé tělo.

The Body Shop

The Body Shop je značka vlasové, tělové i pleťové kosmetiky z Velké Británie. Na začátku byla domácí výroba ekologické nadšenkyně a prodej v garáži, nyní firma podporuje fair trade, nikdy netestovala na zvířatech a všechny její produkty jsou 100% vegetariánské.Ale obdobně jako je tomu i u produktů Lush některé mohou obsahovat i riskantní ingredience a je třeba číst etikety.

Tierra Verde

Úžasná česká firma Tierra Verde vyrábí a prodává nejširší sortiment ekologické drogerie u nás – prací, mycí a úklidové prostředky (nejen) z mýdlových ořechů. Dále nabízí moje oblíbené menstruační kalíšky, plátěné sáčky a tašky z biobavlny, tašky a sklo z recyklovaných materiálů, prostředky pro chovatele.

Weleda

Weleda vyrábí několik tisíc druhů léčiv a více než stovku přípravků přírodní kosmetiky i doplňků stravy. Firma si sama pěstuje léčivé rostliny ve vlastních zahradách. Provozuje také vlastní zařízení na získávání rostlinných extraktů, včetně jejich dalšího zpracování prostřednictvím tepelných procesů nebo potenciace. Všechny přípravky jsou dodávány na trh v mnoha podobách – jako tablety, masti, krémy, oleje, tělová mléka nebo sirupy.

ZAO

Francouzská dekorativní minerální kosmetika ZAO nabízí širokou škálu kvalitního make-upu a dalších minerálních líčidel. Obaly se vyrábějí z ekologického bambusového dřeva a spotřebovaný produkt se dá jednoduše nahradit novou náplní.

Zubní pasty

Zubní pasty můžete v pohodě připravit doma, základem je antibakteriální kokosový olej a jedlá soda, dále aroma olejíček (jako třeba čajovníkový, peprmintový anebo hřebíčkový) a stévie. Z kupovaných zubních past je možné zkoušet jakékoliv v bio kvalitě, například bioinformační zubní pasta ENERGY nebo slaná, tedy minerální zubní pasta bez mentolu a bez fluoru Dr. Hauschka.

Zuii Organic

Dekorativní kosmetika Zuii Organic se vyrábí ručně v Austrálii. V nabídce jsou všechny nejoblíbenější výrobky pro líčení pleti, očí i rtů v nejvyšší bio kvalitě. Jako jediná bio kosmetika nabízí Zuii stejně pestrou škálu výrobků k líčení, kterou má běžná dekorativní kosmetika.

Shrnutí mých doporučení

Vyzkoušejte, co vše můžete doma připravit z těch nejběžnějších prostředků a potravin. Inspiraci najdete třeba na webech, které níže doporučuji. Při nákupech vybírejte mezi jednoduchými přírodnímu přípravky, jejichž složení je snadné porozumět. Upřednostňujte bio kosmetiku a drogerii, podpořte úžasné české a slovenské firmy, z nichž mnohé sami pěstují své ingredience anebo navazují na tradiční receptury a do přípravků dávají jen to nejlepší.

Jestliže přemýšlíte nad cenami, promyslete, jak hodně, či spíše jak málo skutečně stačí, a raději nakupte pár kvalitních přípravků, než abyste si zaplnili koupelnu levnou nebezpečnou kosmetikou.

Kvalitní zdroje detailních informací

Avocados

Server manželů Švestkových o přírodní kosmetice a ekologické drogerii. Publikují kvalitní články, pro které čerpají informace z věrohodných zdrojů na internetu – z nejnovějších zahraničních studií, průzkumů nezávislých organizací nebo odborné literatury.

Biomamka

Hezký blog ženy, která se snaží žít v souladu s přírodou a minimálně zatěžovat životní prostředí. V tomto duchu se stará o své děti a vede svoji domácnost. Spousta receptů a doporučení pro zdravou drogerii a kosmetiku.

iReceptář

Mýdlo, osvěžovač, čistič koupelny a další čisticí přípravky vlastní výroby.

Maminka

Čistící prostředky za pár kaček: citron, ocet a soda.

Skin Deep

Databáze bezpečné kosmetiky. Spravuje ji pracovní skupina pro životní prostředí, která porovnává údaje z etiket přibližně čtrnácti tisíc kosmetických výrobků na trhu s výzkumy o toxicitě a bezpečnosti. Výsledkem je stanovení stupně rizikovosti všech sledovaných výrobků nebo jejich složek. (anglicky)

zdroj: margit.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)