Letecká přeprava lyží – co všechno je lyžařská výstroj

thumbnail

Letecké společnosti pečují i o lyžaře. Zjistěte si ale předem u letecké společnosti, jaké má podmínky pro přepravu vašich lyží.

Za lyžařskou výstroj je obvykle považován jeden pár lyží, holí, bot nebo jeden snowboard s jedním párem bot nebojeden pár vodních lyží. Někdy se k zavazadlu počítá i helma.

Lyžařská výstroj musí být zabalena v ochranném obalu.

 • U většiny společností je zdarma povolena přeprava jedné lyžařské výstroje o hmotnosti do 15 kg. Jiné podmínky mohou mít nízkonákladové aerolinie, vždy ale přepravní podmínky prostudujte dopředu.
 • Některé aerolinky, například Emirates, přepravují lyžařské vybavení s celkovými rozměry (délka + šířka + výška) do 150 cm. “Cestujícím s jednotlivými předměty, které překračují výše uvedené rozměry, ovšem nepřekračují 300 cm (118 palců), bude účtován dodatečný poplatek. Jednotlivé předměty s celkovými rozměry přesahujícími 300 cm (118 palců) nelze přepravovat jako odbavená zavazadla a musí být zaslány jako náklad,” vysvětlují Emirates podmínky přepravy do Severní i Jižní Ameriky a Kanady.
 • Podmínky se u jednotlivých aerolinek mohou lišit. Doporučujeme dopředu pečlivě prostudovat přepravní podmínky. Všímejte si zejména váhového limitu a ceny za nadměrná zavazadla.

TIP PRO LYŽAŘE

V sezoně se snaží některé letecké společnosti přilákat zákazníky a pro přepravu sportovního vybavení nabízejí například slevy na druhou lyžařskou výstroj a podobně.

Co dělat s lyžařským vybavením na letišti

 • Pokud berete lyže s sebou do letadla, je nutné to letecké společnosti nahlásit minimálně 24 hodin před odletem, aby s podobně rozměrným zavazadlem bylo počítáno již před vaším příchodem na letiště.
 • Sportovní vybavení, jehož hmotnost překročí limit pro bezplatnou dopravu zavazadel, je přepravováno za standardní poplatky. S výjimkou jedné lyžařské výstroje do 15 kg, která je přepravována zdarma.
 • Sportovní vybavení je většinou odbaveno na přepážce Nadrozměrná zavazadla (Oversize Baggage).

Tipy, jak zabalit lyžařskou výstroj

 1. Kupte si speciální box nebo vak na lyže. Box by měl být vybaven kolečky a měl by mít nastavitelnou délku. Lze vybrat textilní nebo skořepinový plastový. Poradíme vám, jak vybrat správný box na lyže do letadla.
 2. Lyže, snowboard i mazací soupravu mějte čisté. Před návratem domů vždy očistěte lyže i veškeré vybavení pro mazání – wax set. Zápach by vás u letištní kontroly mohl zdržet.
 3. Návody k použití nechte přeložit. Pokud vezete speciální vosky, doporučujeme mít po ruce i překlad návodu k použití. Bude se hodit, pokud letíte na místa, kde angličtina není úředním jazykem.
 4. Dejte o vašich lyžích vědět dopředu. Informujte dopředu aerolinky nebo prodejce letenek, že cestujete s lyžařským vybavením.
 5. Vše dobře upevněte a zafixujte. Vaše vybavení i ve speciálním boxu dobře upevněte popruhy, výbava bude ve větším bezpečí. Dobře poslouží i obyčejná páska.
 6. Do obou konců obalu nacpěte svetr. Lépe ochráníte nejen špičky lyží nebo snowboardu.
 7. Hlídejte si limit zavazadel. Každé sportovní vybavení se řídí zvláštními pravidly. Obecně platí, že zdarma můžete letecky přepravit jednu lyžařskou výbavu do 15 kg.

zdroj: letuska.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)