Lipták: Státu nejde o lidi, ale o byznys s nemocemi.

thumbnail

Kdyby se více podpořila primární zdravotní péče, v nemocnicích by bylo méně pacientů, říká MUDr. Peter Lipták. Stát prý o to nestojí.

Proč si Lipták myslí, že u nás má “navrch” chorobníctvo a ne zdravotnictví? “Zásadní věc” podle něj je, že stát, “nechce zdravých lidí”. “Oni chtějí trh, chtějí, aby byl velký trh s nemocemi. To je jejich cíl a podle toho nastavují systém, “řekl Lipták. Podle něj na Slovensku jde o zlikvidování primární zdravotní péče. Neboť když vzniknou centra integrované péče, tak to primární lékařskou péči zničí.

Lepší prevence = méně pacientů v nemocnicích
Cílem zdravotnictví nemá být podle Liptáka zisk, ale to, aby lidé byli zdraví. Když jsme navštívili jeho ambulanci zapnul počítač a ukázal nám jeden graf. Je to vlastně jednoduchá křivka, která hovoří o vztahu mezi primární zdravotní péčí o pacienta, nemocniční a následnou péčí.
“Trend, který prosazuje Světová zdravotnická organizace a Evropská komise je takový, aby se více finančně podpořila přednemocniční péči. Tím by klesla nemocnost lidí a snížil se trh s nemocemi. Takže v nemocnicích by bylo méně pacientů. Jde o to, aby se lože z “akutních” nemocnic přesunuli do “chronických” lůžek, “vysvětluje Lipták. Na Slovensku je však snaha, jak řekl, primární péči zničit, aby zde bylo mnoho nemocných. “Pokud se bude více podporovat primární péče, odrazí se to v menším počtu nemocných v nemocnicích. To by ale znamenalo menší trh s nemocemi, co oni nechtějí, “dodal.

My jsme příliš brzy nemocní
V systému zdravotnictví by mělo jít o to, aby praktičtí lékaři, jakým je i MUDr. Lipták, byly dobře vybaveni a rozvinutí, protože dělají prevenci, včasnou diagnostiku i léčbu. Jejich péče je pro lidi dostupná, neboť k všeobecným lékařům mají blízko. “V Zemích, kde podporují všeobecné lékařství je méně nemocných lidí v nemocnicích. To znamená, že je tam menší trh s nemocemi. “Ale cílem systému chorobníctvo je co největší trh. Točí se v něm i zdraví lidé, “řekl dále Lipták.
Argumentuje také tím, že střední délka věku lidí bez nemoci je na Slovensku jen 52 let. Ale průměr EU je až 65 let. “V tom je vidět rozdíl mezi zdravotnictvím venku a chorobníctvom u nás,” dodal.

Lipták, jak informoval, založil Slovenská společnost integrované péče, která integruje pacientů a lékařů a všech, kteří dělají v primárním zdravotnictví. Podle něj by v této péče měly být začleněny například i psychologové. “Ne aby byly kádě – tudy roztroušeni. V primární péče by měly být integrováni tak, že v jednom “domečku” je všeobecný lékař, lékárna, psycholog, fyzioterapeut a sestry. To je integrovaná péče. Neměly by být v nějakých centrech, které připravuje stát a budou v nějakých “hangárech” určených pro velkou oblast. Lékaři primární péče by měly být roztroušeni mezi pacienty, “uzavřel Lipták.

zdroj: hnporadna.hnonline.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)