Litva chce být první zemí, která Ukrajinu v boji proti Rusku vyzbrojí

thumbnail

Litva chce být první zemí, která vyzbrojí Ukrajinu v boji proti Rusku. Vilnius říká, že ostatní členové NATO by měly příklad Litvy následovat.

Velvyslanec Litvy na Ukrajině říká, že Vilnius je připraven ke spuštění dodávek obranných zbraní na Ukrajinu, aby tak Kyjevu pomohl zastavit zabírání jeho území ze strany Ruska.

Marius Janukonis pro ukrajinský Kanál 5 řekl, že Litva chtěl být první zemí, která otevřeně vyzbrojí Ukrajinu a doufá, že bude příkladem pro ostatní země NATO, které by ji měly následovat.

Tento krok přišel poté, jak americký senátor John McCain během cesty do Kyjeva, zvyšoval tlak na Obamovu administrativu řkouce, že USA musí udělat více, aby odradily Rusko od eskalace svých vojenských operací na Ukrajině. McCain řekl, že USA musejí bezodkladně vyzbrojit Ukrajinu ještě předtím, než bude Putin více povzbuzen.

“Sněmovna reprezentantů cítí totéž, drtivá většina Američanů cítí totéž. Nemohu odpovědět za prezidenta Spojených států a jeho administrativu, kromě toho, že vím, že by to bylo hanebné. Bylo by ostudné, kdybychom jim neposkytly zbraně, kterými by se bránili. Bojují se zbraněmi z 20. století proti ruským zbraním z 21. století. To není férový boj “uvedl republikánský senátor John McCain.

NATO v průběhu posledních týdnů uskutečnilo v několika zemích východní Evropy vojenská cvičení, kterými se snažilo uklidnit země NATO, které znepokojila ruská invaze na Ukrajině. Kyjev však doufá ve větší podporu ze strany USA.

Americký Kongres minulý týden schválil zákon National Defense Authorization Act (NDAA) obsahující ustanovení, které by v případě podpisu návrhu zákona prezidentem Obamou poskytovaly administrativě prezidenta 300 milionů USD pro bezpečnostní pomoc Ukrajině.

Američtí vojenští poradci už školí ukrajinskou armádu. Přibližně 300 amerických výsadkářů přišlo v dubnu na Ukrajinu trénovat její Národní gardu.

Británie už vyslala vojenský personál, aby trénoval ukrajinských vojáků, zatímco Kanada a Polsko se zavázali k odeslání 200 a 50 instruktorů v tomto roce. Nicméně západní země s výjimkou Litvy požadavky Ukrajiny na dodávky zbraní dosud odmítaly.

zdroj: niejetotak.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)