Malé vítězství pro lidské bytosti. Zambie zakázala dětské sňatky.

thumbnail

Nyní je v Zambii nezákonné, aby byl každý, kdo je mladší 18 let oddán.

V jihoafrické zemi Zambie se téměř třetina dětí vád ještě před tím, než dosáhnou 18 let, a 4 % než jim je 15 let. Ve skutečnosti je míra dětských manželství v Zambii jedna z nejvyšších na světě. Podle Pascal Salimu, důstojníka pro agenturu OSN (UNFPA), se ženy vdávají v tak mladém věku s muži pokročilého věku v rámci běžné tradice. On říká:

Lidé ve venkovských oblastech vnímají dítě ženského pohlaví jako zdroj bohatství, a tak raději dceru provdají, aby dostali finance na výchovu a další potřebné věci pro chlapce.

Z tohoto důvodu jen 40 % dospívajících dívek, které se stávají mladými nevěstami, získá vzdělání – podle UNFPA. Navíc je velmi pravděpodobné, že se stávají oběťmi sexuálního násilí a jsou zařazeny ve statistikách do skupiny s vyšším rizikem úmrtí nebo vážného zranění během porodu.

Reuters hlásí, že průkopnický případ zpochybnil praxi, která je rozšířená mezi jihoafrickým národem a vyústila v monumentální změnu. Dne 20.ledna 2015 zimbabwský ústavní soud rozhodl o tom, že oddány nemohou být děti ještě pod zákonem.

Said Mdzuru, který byl ženatý už od 16 a měl 2 děti ještě před tím, než jeho žena dosáhla 18 let:

“Jsem opravdu rád, že jsme zahráli podstatnou roli při vytváření zimbabwského bezpečného místa pro dívky.”

Nyní je nezákonné, aby byl kdokoli oddán, pokud ještě nedosáhl věku 18 let. Vláda uvedla, že tam dlouho byl nedostatek zdravého společenského vědomí o problémech, kterým čelí dívky, které jsou v brzkém věku provdány.

Je pro ně velmi složité, aby úplně zastavili provdávání mladých dívek. Na celém světě je asi 15 miliónů vdaných dívek za mnohem starší muže, aniž by s tím souhlasily.

Podle aktivistky Beatrice Savadye,  která stojí v čele skupiny za práva kořenů a podpořila opravné prostředky pro změnu situaci, je důležité ještě vzdělávat společnost o nebezpečí dětských manželství v místech, kde se zdá, že je to silně zakořeněno. Krok za krokem – pozitivní změny budou i nadále výsledkem snahy aktivistů.

zdroj: ac24.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)