Milionář bez manýrů: Jamie Oliver slaví 40, navzdory slávě zůstal usměvavým klukem

thumbnail

Ve svém oboru již dosáhl téměř vše, stal se světoznámou hvězdou a bohatým mužem. Ani to však sympatickému Britovi nestačí. Stále chce učit svět lépe se stravovat.

Pro vaření se v podstatě narodil, přičichl k němu již jako dítě ve vyhlášené kriketové restauraci svých rodičů v vesničce Clavering v hrabství Essex. Po absolvování hotelovky Westminster Catering College měl velké štěstí i na prvních šéfů. Nastoupil k legendě italské kuchyně ve Velké Británii Antoniovi Carluccio, kde poznal i svého budoucího guru Gennara Contaldo. Dostal vytouženou robotu v River Café, slavné londýnské restauraci na břehu Temže. Když tam jednou přišel televizní štáb natáčet dokument, pomohla šťastná náhoda. Jamie zaskočil za svého šéfa, kterému se udělalo nevolno. Do dvou týdnů měl tento upovídaný mladý muž nabídku na vlastní televizní show od pěti různých televizních producentů. Vybral si Pat Llevelynovú. V roce 1999 začal točit show The Naked Chef, v té době vyšla jeho první kniha Šéfkuchař bez čepice a postupně přicházeli další. Jeho hvězda stoupala závratnou rychlostí.

Hvězda s přesvědčením

Dnes je Jamie Oliver (narozený 27. května 1975), jednou z nejuznávanějších kulinářských hvězd. Získal si miliony fanoušků po celém světě, v roce 2005 obdržel od královny Alžběty Řád britského impéria. Deník Sunday Times, který sestavil žebříček nejbohatších Britů, odhaduje jeho společný majetek s manželkou Jools na 180 milionů liber. Agentura Reuters zase vypočtena roční příjmy z Oliverovým restaurací na 110 milionů liber se ziskem 14 milionů. Navzdory bohatství a přibývajícímu věku však zůstal stále tím usměvavým klukem, který dělá čerstvé, jednoduché a dobré jídla. Chlápkem v džínách, teniskách as typickým účesem, vyznávajícím životní krédo “miluji to, co dělám”. Kuchařským misionářem, který stále věří, že změní svět k lepšímu.

Musí to být priorita

Když v Británii odstartoval projekt v podobě vládní kampaně za lepší stravování ve školách, jeho snaha narazila na tuhý odpor. Každé čtvrté dítě se ze školní jídelny odhlásilo. Jako důvod se uvádělo, že zeleninová jídla žákům nechutnají a navíc jsou pro mnohé příliš drahé. Proto se raději vrátili k oblíbeným hamburgerům s hranolky.

Otec tří dcer a jednoho syna to přesto nevzdává. Bojuje za to, aby se příprava zdravých jídel vyučovala na školách jako povinný předmět Apeloval dokonce na OSN a vlády všech zemí, aby epidemii tuků zařadili do své agendy. Podle jeho názoru je to stejně závažný problém, jako prevence a léčba AIDS či předcházení globálním klimatickým změnám. “Musí to být zdravotní priorita,” dodává Jamie Oliver. Sám se s alarmující realitou seznámil například v najnezdravšom americkém státě Západní Virginii, kde už mnozí obyvatelé vůbec nevaří a preferují nezdravé polotovary.

Němci a Britové, styďte se!

Známý šéfkuchař v této věci nekritizuje pouze Ameriku, ale pořádně “naložil” například i Němcům. “Obdivujeme jejich stabilní hospodářství, pořádek, velkého ducha, pragmatismus. Ale zdraví? Měly by se stydět. Tak, jako i Britové, “otevřeně pojmenovává fatální zdravotní následky, které dokáže na našem zdraví napáchat nevhodná strava. “Zřejmě musí zemřít ještě nějací lidé, aby to všichni pochopili. Mám rád maso, ale jíme ho příliš mnoho, “upozorňuje Jamie, který sám třikrát týdně přechází na vegetariánskou stravu. Nebojí se mluvit o bezohlednosti potravinářského průmyslu, strach z velkých koncernů, vydělávajících miliardy na fastfoodech a mražené pizze, však nemá. “Jsem velká houba,” usmívá se bezstarostně.

Ještě nekončím

Na předčasný důchod se energický chlapík zdaleka nechystá, ba právě naopak. “Nepřestanu, budu pracovat ještě v sedmdesátce,” slibuje. Umí si představit, že jednou napíše kuchařskou knihu pro děti. I na základě zkušeností se čtyřmi vlastními potomky má na to vcelku slušnou kvalifikaci. “Vím, že jsou na mě hrdé,” těší čerstvého čtyřicátníka, který si ze svého věku těžkou hlavu nedělá.

Jeho boj za zdravé stravování zejména mladé populace bude zřejmě stále aktuálnější, zejména při pohledu na hrozivé statistiky. Podle studie Evropské unie před necelého roku trpí v EU nadváhou či obezitou každé třetí dítě. Spolu s poklesem pohybu a špatnou životosprávou jde o časovanou bombu. Podle statistik si 60 až 80 procent dětí přenáší nadváhu do dospělosti.

zdroj: zivot.cas.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)