Mladí uprchlíci mají bojovat? To prostě nejde, brání migranty dobrovolníci. Zeman prý manipuluje lidmi

thumbnail

Praha – Slova Miloše Zemana o uprchlících a řízené migraci, která pronesl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus, nezvedla ze židle jen politiky a odborníky, ale také ty, kteří běžencům pomáhají. Iniciativa Pomáháme lidem na útěku se k prezidentovým tvrzením vyjádřila v oficiálním prohlášení.

Iniciativa měla podle svých slov potřebu na některá vyjádření zareagovat. „Vyjadřujeme se také proto, že to není poprvé, kdy prezident manipuluje veřejným míněním skrze výroky, které se nezakládají na pravdě a lze je snadno vyvrátit buď dostupnými statistikami a daty nebo právě osobní zkušeností, kterou jako dobrovolníci pomáhající uprchlíkům na jejich cestě můžeme nabídnout,” uvádí se ve zprávě.

Tvrzení o řízené migraci, kterou údajně řídí Muslimské bratrstvo, považují dobrovolníci za spekulativní a nepodložené. „Ohrazujeme se vůči tomu, že nejenom prezident, ale i další politici neustále přicházejí s ‘důkazy’ o tom, kdo současnou migrační vlnu ‘řídí’ či ‘organizuje’. Byť nelze popřít, že v současné situaci hrají (jako v každé jiné) roli politické zájmy různých skupin, stejně tak zde působí mnoho jiných faktorů a zjednodušovat je do jedné jediné příčiny je nesmyslné,” varuje iniciativa Pomáháme lidem na útěku.

Ti, kteří uprchlíkům denně pomáhají, jsou podle svých slov neustále konfrontováni s příběhy konkrétních lidí, kteří prchají před válkou, pronásledováním a hladem. „Domníváme se, že je na místě nejprve ověřit, zda mají tito lidé nárok na azyl a zajistit jejich nejzákladnější lidské potřeby. Je jistě na místě diskutovat o tom, co je příčinou jejich neštěstí a snažit se tomu předcházet – to ale mohla Evropa dělat už dávno a uprchlíci, kteří potřebují bezprostřední pomoc, nyní nemohou být obětí našich spekulací” mají jasno dobrovolníci.

Vyvrací také tvrzení, podle kterých je mezi nově příchozími asi 80 procent mladých můžu. Odkazují na statistiku Vysokého komisaře pro uprchlíky Organizace spojených národů, jehož odhad je, že mezi uprchlíky je 58 % mužů mezi 18- 90 lety. A toto číslo podle jejich osobních zkušeností odpovídá realitě. „Na hraničních přechodech skutečně potkáváme lehkou převahu mužů, ale také velké množství rodin s dětmi či starších lidí. Je-li tedy mužů něco přes padesát procent, mladých mužů (pokud si tuto kategorii stanovíme např. do 30 let) je cca 30-40 %,” vysvětlují dobrovolníci a připomínají, že většina rodin nemá peníze na to, aby se vydali na cestu všichni její členové. Často proto vysílají toho, kdo má největší šanci na přežití.

Nesouhlasí ani s často omílaným argumentem, že by mladí lidé měli zůstat ve svých zemích a bojovat. „Toto tvrzení považujeme za bagatelizaci obrovského lidského neštěstí, které se děje v zemích původu uprchlíků. Většina z nich prchá před Asadovým režimem, případně před ISIS, a nemají na vybranou. Udílet jim rady, jak se mají v této situaci zachovat místo toho, abychom jim nabídli pomocnou ruku, považujeme za nepřijatelné. Sami uprchlíci na tuto otázku často odpovídají: ‘Není za koho bojovat’,” uvádí iniciativa s tím, že i odborníci odhadují, že na Blízkém východě působí asi 100 různých skupin, z nichž „mnohé představují jenom o málo menší zlo než je islámský stát a Asadův režim”.

zdroj: domaci.eurozpravy.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)