MZV ČLR požaduje od USA, aby přestaly prodávat zbraně Tchaj-wanu

thumbnail

Čínský ministr zahraničních věcí Wang Yi požádal v telefonickém rozhovoru s ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym, aby Washington zastavil dodávky zbraní Tchaj-wanu, praví se ve zprávě čínského ministerstva zahraničí.

 Wang Yi tlumočil Johnu Kerrymu rozhodný a kategorický postoj Číny, pokud jde o problém Jihočínského moře a tchajwanskou otázku, požádal americkou stranu, aby skoncovala s prodejem zbraní Tchaj-wanu a kromě toho přestala posílat svá letadla a lodě za účelem demonstrace síly do oblasti Spratlyových ostrovů, patřících Číně”, prohlásil čínský ministr v telefonickém rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy americké strany.

Kerry svého čínského kolegu ujistil, že americká strana je připravena „přihlížet k obavám čínské strany a prosazovat politiku „jedné Číny”, zdůrazňuje se v prohlášení čínského MZV.

Čína vyzvala USA, aby nezvyšovaly napětí v Jihočínském moři

„Americká strana je připravena uskutečnit důkladnou výměnu názorů týkající se všech otázek, které mohou ovlivnit americko-čínskou spolupráci”, cituje MZV Číny šéfa americké diplomacie.Ve středu administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy oficiálně informovala kongres o prodeji Tchaj-wanu zbraní v celkové hodnotě 1,83 miliardy dolarů. Podle údajů agentury Reuters se jedná o prodej dvou amerických fregat, protitankových raket a dalšího zařízení. Poradce šéfa čínské diplomacie Czjan Cze-guan prohlásil, že Čína je kategoricky proti podobným dodávkám. Podle mínění ČLR je Tchaj-wan pevnou součástí území Číny a dodávky zbraní realizované Washingtonem jsou proto vměšováním do vnitřních záležitostí Číny, brání mírovému rozvoji vztahů mezi oběma břehy Tchajwanského průlivu a kromě toho poškozují americko-čínské vztahy.

zdroj: cz.sputniknews.com

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)