Zastánci eutanazie v Holandsku chtějí zavést “pilulku pro staré”

thumbnail

Přečtěte si o tom, jak funguje asistované umírání v Nizozemsku.

Nizozemští lékaři si musí zachovat právo odmítnout pomoci svým pacientům dobrovolně ukončit svůj život. Podle zpravodajského serveru DutchNews.nl to oznámilo Královské nizozemské sdružení lékařů (KNMG).
Zatímco v Nizozemsku většina lékařů podporuje eutanazii, zda asistované umírání za pomoci lékařské vědy, lékaři by nikdy neměli být nuceni spolupracovat nebo podílet se na takových zákrocích. Podle deníku NRC Handelsblad tento názor prosazuje i Rutger Jan van der Gaag, předseda KNMG.

Drionove pilulky pro staré

“Eutanazie by neměla být něco, k čemu může být lékař přinucen,” vzkázal Van der Gaag.
Nizozemská dobrovolná společnost pro eutanazii v loňském roce obnovila veřejnou kampaň, aby byla k dispozici zavedena pilulka pro staré lidi, kteří si přejí ukončit svůj život. Myšlenku na zavedení takové pilulky poprvé představil již v roce 1990 holandský soudce a aktivista za eutanazii Huib Drion. I proto přípravky znamenající dobrovolný odchod ze života dostali přezdívku “Drionove pilulky”.
Drion požadoval, aby tyto pilulky byly vydávány zdarma pro všechny lidi ve věku nad 70 let. Jeho iniciativa však byla smetena ze stolu ze zdravotních, etických a právních důvodů.
Nejnovější lobbistická organizace s názvem Právo na smrt (NVVE) otevřela novou kampaň, přičemž požaduje, aby smrtící pilulky byly vydávány pouze na doporučení lékárníky nebo rodinných lékařů.
“Je důležité se ujistit, že léky nebudou použity pro sebevraždu, zneužívání nebo vraždu,” tvrdí NVVE ve svém stanovisku.

Eutanazie je v Nizozemsku legální od roku 2002

Provádí se za přísných podmínek a pouze v případech, kdy pacient trpí nesnesitelnou bolestí bez možnosti léčení a lékař má jistotu, že pacient se dobrovolně rozhodl pro tuto volbu. Pro asistovanou sebevraždu pacienta, která se provádí nitrožilním podáním uspávacích léků a následně látky, která zastaví činnost srdce, je vždy nutný i posudek druhého lékaře.
Podle dostupných údajů bylo v roce 2014 hlášeno v Nizozemsku 5306 případů asistovaného úmrtí, zatímco v roce 2013 to bylo 4829 případů.

zdroj: tvnoviny.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)