Nová daň na vklady obchází Evropu. Projděte si logiku záporných sazeb, zdražit můžou hypotéky

thumbnail

Doba, kdy budeme bankám platit za vklady se přibližuje. Eurozóna opět bojuje s deflací a čeká se, že Evropská centrální banka sníží úrokové sazby ještě více do minusu. Reagovat by pak musela i Česká národní banka a jednou z možností jsou i pro Česko záporné sazby. Jak fungují, rozkryl netradičními postřehy ekonom Aleš Michl v týdeníku Ekonom.

Když jsem chodil v 90. letech na vysokou, bojovalo se proti inflaci. Dnes se bojuje za to, aby nějaká vůbec byla. Evropská centrální banka proto drží hlavní úrokové sazby pod nulou. Jakou to má logiku?

Za socialismu komunisté razili propagandu spoření. Na vkladní knížce s roční výpovědní lhůtou úročené čtyřmi procenty bylo v roce 1989 přes polovinu všech vkladů. Dnes vám autority říkají opak – kdo spoří a neutrácí, ať má na běžném účtu buď úrok nula, anebo dokonce ať ztrácí peníze. Ty minusové sazby v Evropě jsou jako daň na vklady. Zatím ji platí banky. Ale budou ji přenášet na klienty.

Banky v podstatě mohou dělat tři věci: 1. buď taky sníží úročení účtů Evropanů do minusu, 2. zdraží úvěry, nebo za 3. budou to platit dále samy, haha. Trojku vylučuji, říká se tomu kapitalismus…

Pokud by většina komerčních bank dala po vzoru centrální banky sazby na běžné účty do minusu, co uděláte? No já bych zvažoval, zda náklad na trezor není náhodou menší než náklad na to, že nechám peníze v bance. Kolik tak stojí trezor? Googluji… od 2500 Kč a pak i za půl milionu se dá sehnat pořádný. Ale bacha, vejde se tam prý jen maximálně 32 000 000 Kč.

Tohoto scénáře se banky musí bát. Kdyby všichni chtěli vybrat, tak ani tolik papírků není vytisknuto. Proto hned teď nenastane u většiny bank běžný účet s minusem. Ale… banky budou vymýšlet nějaké pěkné “inovativní” poplatky. Třeba za vložení velkého vkladu ve stylu – chceš si u nás, kliente, uložit kupu peněz na běžný účet? Sorry, nemáme je teď jak bezpečně zhodnotit.

Druhou možnost, jak mohou finanční ústavy reagovat na minusové sazby, ukazuje příklad Švýcarska. Centrální banka stanovila sazbu minus 0,75 procenta. Banky se rozhodly, že na to nebudou reagovat tím, že sníží úročení běžného účtu taky do minusu. Když ale již banky nemohou srazit úročení vkladů, nemohou srazit ani úročení hypoték – neb ten rozdíl se jmenuje marže, tvoří se z ní zisk. A tak hypotéky paradoxně zdražily – aby si uchovaly marži. Ha!

Připomínám – základní úvaha, proč tohle všechno, je, že centrální bankéři si myslí, že v bankách je kupa nevyužitých peněz, a proto tlačí na jejich rozpůjčování. To, že banky jsou narvané nevyužitými penězi, je pravda. To, že se jimi má násilně rozjíždět ekonomika, je k debatě, zda je to dobré, nebo ne. Ony totiž ty kroky mají řadu perverzních důsledků.

Fakt, že banky nemohou zaparkovat peníze u své centrální banky, neboť by dostaly minusový úrok, je může dohnat k investicím do státních dluhopisů. Ostatně totální převis poptávky po státních dluhopisech nad nabídkou vidíme i v Česku již teď.

Do toho Česká národní banka intervenuje, aby držela kurz k euru tím, že tiskne další a další koruny. Kdyby je nějaká banka chtěla uložit do ČNB, riskuje minusové úročení. Když nakrátko do dluhopisů, už to minusové úročení má. Když do větších spotřebitelských úvěrů, riskuje budoucí neplatiče. Když masivně do hypoték, riskuje bublinu na trhu nemovitostí. Když do nových úvěrů pro podniky na investice, super – jenomže typický podnik má nyní kupu cashe.

Dobrá zpráva je jedna, těmhle procesům většina Evropanů nerozumí. V novinách čtou, že se to jmenuje kvantitativní uvolňování. Že je to dobře a že to pomáhá k růstu. Tak třeba fakt začnou lidé víc utrácet, firmy víc investovat a centrální banky budou spokojené. Bojím se jedné věci – až se začne jednou zase naopak bojovat proti velké inflaci, pak úrokové sazby půjdou rychle nahoru a všichni majitelé hypoték nebo úvěrů prodělají kalhoty. Ta doba je ale ještě daleko. Než nastane, zapomenete i na tenhle článek.

Netradiční postřehy ekonoma Aleše Michla najdete v pravidelné rubrice Michliq v týdeníku Ekonom.

zdroj: zpravy.aktualne.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)