O ceny kritiků se utkají Kobry a Užovky, Zelenkův Mnichov a Domácí péče

thumbnail

Praha – Kobry a užovky, Ztraceni v Mnichově, Domácí péče. To jsou tři favorité, kteří zaujali domácí filmové novináře a kteří se budou za tři týdny ucházet o cenu za nejlepší film v Cenách českých filmových kritiků. Budou vyhlášeny tradičně v pražském Divadle Archa 23. ledna a večerem provedou herečka Marie Doležalová, vítězka StarDance a herec a režisér Vojtěch Kotek. Televizním divákům zprostředkuje udílení cen v přímém přenosu kanál ČT Art od 20.20.

Šest nominací má z prvního kola hlasování drama Jana Prušinovského Kobry a Užovky, pět posbírala Domácí péče Slávka Horáka, po třech mají Ztraceni v Mnichově Petra Zelenky a Altrichterův Schmitke. První tři nominované filmy vznikly v koprodukci České televize.

V hereckých kategoriích zaujali kritiky nejvíce Kryštof a Matěj Hádkovi a Lucie Žáčková v Kobrách a Užovkách, Alena Mihulová v Domácí péči, Peter Kurth ve Schmitkem a Martha Issová v pohádce Sedmero krkavců. O cenu za nejlepší dokument se utkají filmy tří žen – Mallory (Helena Třeštíková), Danielův svět (Veronika Lišková) a Opři žebřík o nebe (Jana Ševčíková). V nově zavedené kategorii Nejlepší audiovizuální počin změří síly animované filmy Malá z rybárny a Malý pán, oceněné za výtvarné řešení, se snímkem Schmitke, navrženým za nejlepší zvuk.

V rámci Cen české filmové kritiky je pravidelně vyhlašována Cena RWE pro objev roku, která má za cíl upozornit na nové zajímavé osobnosti české kinematografie. V letošním roce byli nominováni Štěpán Aktrichter (Schmitke), Slávek Horák (Domácí péče) a Andy Fehu (Nenasytná Tiffany).

Hlavními partnery 6. ročníku Cen české filmové kritiky jsou RWE, Česká televize, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultury.


zdroj: denik.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)