Obrovský omyl americké armády: Raketu poslali do jiné země!

thumbnail

WASHINGTON – Jedna z nefunkčních raket, kterou Spojené státy poslaly do Evropy na cvičné účely, skončila omylem na Kubě, což vyvolává obavy z možného zpřístupnění použitých technologií některým protivníkům Washingtonu, jako je Rusko či Severní Korea. Deník Wall Street Journal (WSJ) o tom ve čtvrtek informoval s odvoláním na nejmenované osoby seznámené s danou záležitostí.

Podle údajů, které převzaly světové agentury, se dostala v roce 2014 na Kubu americká laserově naváděná raketa vzduch-země typu Hellfire, odpalovaná obvykle z bojového vrtulníku nebo bezpilotní letadla. Verze odeslána do Evropy na cvičení neobsahovala žádnou výbušninu.Pravdivosť zprávy z WSJ potvrdil agentuře AP americký představitel požadující anonymitu, podle kterého danou zbraň poslal její výrobce – společnost Lockheed Martin – na nekonkretizovala cvičení NATO, nakonec se však objevila na Kubě, za což připisuje odpovědnost subjektům zajišťujícím dopravu.

Washington se nyní ve spolupráci se společností Lockheed Martin údajně snaží tuto raketu získat zpět. Zdroje WSJ uvádějí, že nefunkční verzi rakety Hellfire využili nejdříve ve Španělsku, na co ještě zamířila do Německa a Francie. Z pařížského Letiště Charla de Gaulla se měla vrátit na Floridu, místo toho ji však naložili do letadla Air France směřujícího do kubánské Havany. Podle WSJ americké orgány prověřují také možnost, že odeslání rakety na Kubu nebylo úmyslným aktem špionáže. Spojené státy a Kuba v červenci 2015 obnovili vzájemné diplomatické vztahy po 50 letech nepřátelství.

zdroj: topky.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)