Peníze a finanční gramotnost

thumbnail

Finanční gramotnost je strašidelný výraz, který pravděpodobně mnoho lidí mate a odrazuje. Kdysi se tomu říkalo “zdravý selský rozum”, což zní lépe, že? Ano, kdysi babičky používaly zdravý rozum a automaticky odkládali peníze do více hrnků v kredenci, či pod několik hromádky ručníků v skříni :-). To, co viděli u svých matek, prostě převzali a učili následně i své děti. Učili je odkládat si na různé typy výdajů.
Kdysi to stačilo ….

Finanční gramotnost je v současném světě velmi důležitá. Mnoho lidí se domnívá, že když jsou zaměstnanci, tak jejich se to netýká. “Vždyť co je na tom – dostanu výplatu, zaplatím účty a co zůstane si odložím nebo utratím.”
Ale to je jeden velký omyl. Týká se nás to všechny – ať už jsme majitelé firem, manažeři nebo klasičtí zaměstnanci. Každý z nás se chce mít v životě dobře. Každý z nás chce mít peníze a chodit na dovolené. A i tehdy, když se stane něco neplánované, jako dlouhodobá PN-ka nebo se v byznysu prostě v určitém období nedaří.
Víte, co znamená pojem “pasivní příjem”? Víte o tom, že se dá vydělávat, i když ležíte na pláži, zda odpočíváte doma v posteli? Dá se to … i když se možná divíte. Nepadnou Vám hned pečení holubi do pusy, třeba vyvinout nejprve svou snahu, ale dá se to. Jen o tom takto mnoho lidí nepřemýšlí. Mnoho lidí prostě čeká, co přijde … čeká na výplatu … čeká na zakázku ve firmě …. čeká ….

V této oblasti je vynikajícím odborníkem pan Robert T. Kiyosaki. Napsal celou sérii knížek o finanční gramotnosti s názvem Bohatý táta, chudý táta. Osobně je mám skoro všechny přečtené. Vysvětluje v nich principy a rozdíly v chování zaměstnance a zaměstnavatele, vysvětluje, co je to aktivní příjem a pasivní příjem a mnoho dalších principů finanční gramotnosti. Jeho knížky vřele doporučuji.
Pokud jste o nich vůbec dosud neslyšeli – doporučuji začít knížkou: Bohatý táta, chudý táta. A pro ty z Vás, kteří máte děti, je vynikající knížka: Bohaté dítě, chytré dítě nebo Nastartujte sebe a své dítě k finančnímu myšlení.
Pokud již máte jeho knížky přečtené, tak si vyzkoušejte své finanční chování “procvičovat” ve naučné společenské hře Cashflow Kvadrant 101.3-Zaciatok hry Uvidíte v ní, jak na stejnou finanční situaci reaguje každý jiným způsobem. Někteří více šetří, jiní více hazardují. Podle mých zkušeností se ve hře přesně odrazilo, jak se lidé chovali při hře, tak se chovají i v realitě. Tato hra se dá hrát i s dětmi (doporučuji od cca 10-12 let).
Mnoho lidí (a bohužel musím přiznat, že hlavně z řady žen) nemá zájem se v této oblasti vzdělávat. Nemá zájem vědět a chápat možnosti finančního světa (“Vždyť je to tak stresující. Raději to přenechám na manžela.”). Ale podle mě by měly základy finanční gramotnosti vyučovat již na základních školách. Děti by se měli naučit, co je to půjčka, že ji vždy proplatí, že investování do drahého luxusního auta není zrovna výnosným byznysem.

Kdyby se naše generace učila ve školách alespoň základem finanční gramotnosti, tak by nemuselo být tolik exekucí kvůli neschopnosti splácet předražené půjčky. Lidé prostě dělají chyby- z nevědomosti. Tak proč se nenaučíš alespoň základem? Nemusíte se stát finančním odborníkem, zda bankovním expertem, ale chápat jednoduché principy toho, jak se mít lépe, to padne vhod asi každému rozumnému člověku.

Proč se tedy zabývat finanční gramotností?
Finanční gramotnost nás jako jedna z mála oblastí provází celým naším životem, doslova od narození až po pohřeb. Říkáte si, že je to blbost? Již při Vašem porodu dostanou rodiče od státu finanční příspěvek, jak dítě dostáváte kapesné, později si vyděláte první vlastní peníze na brigádách, možná budete investovat peníze do svého vzdělání, zjistíte, co jsou to výdaje spojené se založením si rodiny, … a nakonec si budete muset šetřit na důchod, či dokonce na svůj pohřeb. Takže ať chceme nebo ne, tak peníze, finance, prachy, money, či jakkoliv jejich nazveme, nás provázejí celým naším životem. A proto by bylo fajn jim alespoň trochu rozumět. Ať ten náš život stojí zato. Co řeknete?
Finanční gramotnost nám dává schopnost kormidlovat naši loď rodinných financí po rozbouřeném moři života tím nejlepším směrem.

zdroj: danielarau.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)