Polský boj za svobodu: Jestřábi vyzývají Obamu k zásahu. Walesa hrozí občanskou válkou. Varšavská kavárna ztrácí rozhlas a televizi. Brusel vyhrožuje. Poláci se nebojí. Vydrží?

thumbnail

Polský boj za svobodu: Jestřábi vyzývají Obamy k zásahu. Walesa hrozí občanskou válkou. Varšavská kavárna ztrácí rozhlas a televizi. Brusel vyhrožuje. Poláci se nebojí. Vydrží?

RADEK POKORNÝ komentuje současnou situaci v Polsku, kde se zatím daří odvracet “Majdan” ke svržení nově zvolené vlády s rekordní podporou, za to, že jako demokraticky zvolená reprezentace mění zákony dle přání voličů a vzdaluje se od Bruselu.

Po sebevědomých krocích nové polské vlády, která na nic nečekala a začala přijímat zákony, jako by byla vládou suverénní země, ne německým protektorátem, nervozita v Bruselu a Washingtonu stoupá. Po volbách, které drtivě vyhrála konzervativní strana Právo a Spravedlnost (PiS), se Polsko zjevně vydalo na cestu obrany polských národních zájmů. Podobně jako předtím Orbánova Maďarsko.

Odbojné Polsko

Jenže změna v Polsku znamená kvalitatitivne – ale i kvantitativní (počtem obyvatel) – pro “majitele Evropy” něco nového. Teprve nyní se Střední Evropa stává pro Brusel skutečným problémem. Reakce německých (respektive unijních) politických špiček je proto stále hysterickejšia. Ztráta Polska právě ve chvíli, kdy se uměle vyvolaná migrační invaze dostává do kritické fáze, by mohla mít pro výsledek celého mocenského a sociálního “super-experimentu” opravdu vážné důsledky.

Nejvyšším společným zájmem je nyní obrana proti migrantských invazi – tedy proti násilí, kterým je rozhodnut nás “humanitární bombardovat” Berlín i Brusel. A v tom nám může být nová polská vláda dosud nejvýznamnějším spojencem.

Právě proto polská vláda tolik spěchá. Uvědomuje si, že jakékoliv zvolnění či zaváhání by dalo zahraničním agenturám čas na přípravu a vykonání státního převratu typu “Majdan” či například další z oblíbeného seriálu “leteckých havárií”. Že něco takového dříve či později přijde, je zcela jisté. Starého psa nového světového řádu (NWO) novým kouskům nenaučíš. Nakonec “tréninkově” se už kompars “rozcvičuje” av centrálách spouštějí zastrelovacie přípravné manévry. Výhrůžky na adresu vlády prší tak z Merkelové Berlína, tak z Bruselu a Washingtonu. Odbojné Polsko čeká horký začátek nového roku.

Přijde Obamův zásah?

Washington Post (deník, který vedle New York Times má pro Bílý dům podobný význam jako kdysi v sovětských dobách list Pravda pro Kreml) vyzval minulý týden prezidenta Obamy “k zásahu v Polsku”. Byl to signál jak pro předáků a příznivce volebních poražených stran, tak pro místní pátou kolonu. Podle pokynu si zatrénovali, ale spustit osvědčenou “politickou krizi” demonstracemi ve Varšavě (pod již trochu ošumělý “ikonou” červených karet), zatím nepřineslo očekávané výsledky.

Dvakrát větší demonstrace příznivců vlády blokující “červené gardy” sdružené v narychlo zřízenému “Komitetu na obranu demokracie” (KOD) neumožnily přejít k okupační fázi obsazení náměstí, a začít tak polský “Majdan”. Podle opozičních politiků sdružených v “bruselské” Občanské platformě, která drtivě prohrála parlamentní volby, současná vláda PiS prý ohrožuje samotnou podstatu demokracie. Čím? No tím, že s demokratickým mandátem vládne, tedy přijímá zákony. V tom tamní opozice a probruselské média zdůraznili i mobilní zásahové výsadky NWO, takzvané mezinárodní lidskoprávní organizace.

Boj o ústavní soud

Záminkou pro rozpoutání protivládní kampaně se stal boj o jmenování pěti nových členů ústavního soudu, který liberálové definitivně prohráli. Pokus dosadit do tohoto tělesa svých lidí těsně před volbami (když už věděli, že jejich prohrají), kteří by nové vládě znemožňovaly vládnout, totálně nevyšel. Definitivní tečku za prvním dějství polské dramatu udělal na štědrý den senát, který schválil složení Ústavního soudu tak, jak ho vláda PiS navrhla a dva dny předtím potvrdil Sejm.

Washington Post (WP) proto Obamovi radí jak postupovat. Kaczyński a jeho strana jsou podle WP nepřátelští vůči Rusku, nedůvěřiví vůči Německu, ale obecně proamerické. To prý vytváří pro prezidenta Obamu možnost vydírat polskou vládu. “Washington by měl říct vůdcem ve Varšavě, že oslabení soudnictví, čistky mezi kritiky ze státních médií a další pronásledování politických oponentů rychle zkazily vztahy s Washingtonem”, píše v závěru článku WP.

Washington si totiž dobře uvědomuje slabé místo nové polské vlády: Rozhodnutí hájit národní zájmy proti Bruselu i Berlínu, zatím nemá jasně vyhraněný postoj vůči tlaku ze zámoří. Naopak ruská karta, tato Achillova pata polské východní politiky, může sehrát ve vydírání polských konzervativců podstatnou roli. “Ruský komplex” je sice dnes již zcela iracionální – ale právě proto má dostatečný manipulativní potenciál.

Možná právě zde, bychom (kromě syrského konfliktu) mohli hledat i důvody povánoční zostření situace na ukrajinském frontě, která je k odvedení pozornosti a zhoršení vztahů mezi Ruskem a Polskem důležitým ohništěm.

Krajní pesimismus EU

Komentátor Eric Frey z rakouského deníku Der Standard dokonce soudí, že hlavním problémem Evropy nebude v roce 2016 Ukrajina, ale Polsko. “Polsko s Jarosławem Kaczyńskim se může stát skutečným problémem pro Evropskou unii. Negativní vliv činnosti polských politiků na EU může být větší než řecká finanční krize, ukrajinská situace nebo možné vystoupení Velké Británie,” míní Frey.

Právo a Spravedlnost, které podle něj nerespektuje ani základní “hodnoty” EU (to je to, proč vyhrála volby, pozn.aut.), Ani demokratické principy, prý následuje tradice polského fašismu z období mezi první a druhou světovou válkou a pokládá za svůj hlavní cíl ochranu “zvláštních” polských hodnot před vnitřními a vnějšími nepřáteli. Der Standard připomíná, že Kaczyński “nebyl nikdy liberálům,” protože “svatosvatě věří ve své reakční názory a všemožné teorie spiknutí”. “Na co to všechno může vést, není absolutně jasné. Nicméně existují důvody pro krajní pesimismus, pro Polsko a pro Evropu,” tvrdí Frey.

Walesa chce občanskou válku

Západní maintreamoví komentátoři mají prostě z Polska “blbou náladu”, a tak se chytají jakýchkoli náznaků, které by dokázaly nově zvolenou politickou reprezentaci ve Varšavě připravit o moc. Jedním z osvědčených kádrů je i nositel Nobelovy ceny míru (podle významných polských historiků spolupracovník komunistické tajné policie pod krycím jménem “Bolek”), bývalý prezident Lech Walesa. Ten vytáhl v boji proti svému dřívějšímu kolegovi ze Solidarity Kaczyńskému dosud nejsilnější kartu: pohrozil rozpoutáním občanské války.

Walesa stojící dnes na stejné straně barikády spolu s komunistickými pohrobky proti svým přátelům z disentu, varoval minulý týden před ohrožením demokracie a vyzval k uspořádání referenda o předčasných volbách. Podle jeho vyjádření v rozhovoru pro stanici Radio ZET, současná vláda jedná proti Polsku a občané by měli dát najevo svou nespokojenost. “Je třeba ukázat v referendu, že dvě třetiny jsou proti takové vládě, a zkrátit funkční období Sejmu,” řekl Walesa. Moc v zemi je poprvé v historii soustředěna do rukou jedné strany, a situace podle něj “směřuje k občanské válce”.

Při zkušenostech ze sousední Ukrajiny znějí tato slova obzvlášť varovně. Je proto více než pochopitelné, že kromě výměny ústavních soudců musela nová vláda rychle vyměnit i bruselských a washingtonských “krtky” v bezpečnostním aparátu. Snad největší odpor vyvolalo odvolání “polské spojky” u NATO. Polská armáda obsadila před vánocemi bleskově budovu kontrarozvědky NATO ve Varšavě, protože dosavadní vedení odmítalo předat úřad novému veliteli.

Jdou na to přes NATO

Vedoucí Služby vojenské kontrarozvědky (SVK) Piotr Banchek, ředitel kabinetu ministra obrany Bartholomew Mischevich, stejně jako “lidé nového vedení SVK”, v doprovodu vojenské policie obsadili budovu v centru Varšavy. “Za použití náhradního klíče vešli dovnitř. Hlídkující důstojníka informovali, že musí opustit budovu a předat dokumenty personální rezervy. Ten o tom informoval dosavadní americkou spojku ředitele Centra, plukovníka Krzysztofa Dusza, kterého už policisté nenechali vstoupit do budovy.

Středisko NATO působí v Polsku od roku 2014. Jeho oficiální úkolem je koordinovat a shromažďovat informace a rizika spojená s konfliktem na Ukrajině, a mezinárodním terorismem. Právě včasné obsazení tohoto washingtonského nervového centra ve Varšavě zabránilo podle mnoha pozorovatelů širší koordinaci připravovaného “bruselského” převratu v Polsku.

Německý komisař: Zavedeme nad Polskem dohled

Třetí důležitý krok proti lehké organizaci státního převratu stihla polská vláda ještě před koncem roku: Je si samozřejmě vědoma, že takzvané veřejnoprávní média jsou v Polsku (tak jako v České republice) obsazeno místní “kavárnou” – bruselskou pátou kolonou. Hlavním štábem těchto sil je (stejně jako u nás) především veřejnoprávní televize. A Sejm stačil těsně před koncem roku schválit novelu zákona, která umožní, aby médium, které je placené z daní polských poplatníků, mohl stát také kontrolovat.

Šokován Brusel, který by tak ztratil jeden z hlavních nástrojů protipolskému manipulace, reagoval na tuto “neslýchanou požadavek” zcela výjimečně během víkendu. Jako obvykle se role protektora ujal německý “komisař”. Nemusel se ani formálně s nikým radit, aby věděl, že prý Polsko porušuje “základní smlouvy” EU:

“Hodně věcí říká pro to, abychom aktivovali takzvaný mechanismus právního státu a na Varšavu uvalily dohled,” prohlásil eurokomisař pro digitální hospodářství a společnost Oettinger v nedělním vydání listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Uvalení “dohledu”. Lepší politicky korektně již protektorát vyjádřit nejde. Z německých úst zvlášť.

Bez iluzí

Nedělejme si iluze – a věřme, že si je nedělají ani polští vládnoucí konzervativci. Teprve nyní se rozběhne celý mechanismus, který na svržení neposlušné demokraticky zvolené vlády v kterékoli zemi má vypracované osvědčené metody. Nejprve úmluvy, pak hrozby, cukr a bič. Pokud to nepomůže, přijdou “akce”. Pokud však nová vláda (a prezident) dokážou vzdorovat dostatečně dlouho, jejich šance na opětovné získání suverenity nad svou zemí, budou stoupat.

A nakonec – nedělejme si iluze, ani pokud jde o případnou “solidaritu” nové polské vlády s našimi zájmy. Změna postoje k diktátu “povinných kvót” na přerozdělování migrantů není vstřícným gestem k nám, ale výhružným k německé kancléřce. Poláci budou jednoznačně “hrát na sebe” – jak to dělali vždycky – a našim zájmům to může pomoci spíše jen jaksi “mimochodem”. Ostatně právě tak je to správné a přirozené. Měli bychom jednat právě tak – pokud ve volbách najdeme reprezentaci ochotnou skutečně vzdorovat plánem na odnárodněn našeho prastarého státu, tak jak se to teď podařilo Polákům.

Avšak nejvyšším společným zájmem je nyní obrana proti migrantských invazi – tedy proti násilí, kterým je rozhodnut nás “humanitární bombardovat” Berlín i Brusel. A v tom nám může být nová polská vláda dosud nejvýznamnějším spojencem. Ne naší vládě, naším občanům.

Bůh proto – a nejen pro to – Polákům v jejich aktuálním pokusu o svobodu žehnej!

zdroj: protiproud.parlamentnilisty.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)