Protiruské sankce zaúřadovali naopak: v Rusku se rapidně zvýšila produkce masa. Odmítnutím importu zapříčinilo propad cen v USA a Německu

thumbnail

Protiruské sankce jejich organizátorům nepomohly. Západ se zjevně přepočítal. Rusové na sankce odpověděli mohutnou podporou výroby a domácí podniky zapříčinily to, že Rusko už některé komodity nemusí nakupovat, ale jejich dokonce exportuje.
Informoval o tom portál Bloomberg. Poukazuje na to, že ještě před 3 lety Rusko bylo jedním z největších na světě importérů vepřového masa. Na neslavném “prvním místě” bylo už jen Japonsko. Bloomberg uvádí statistiky ministerstva zemědělství USA, které informovalo, že v průběhu 3 let výroba vepřového masa v Rusku narostla o 26 procent, což umožnilo snížit import tohoto masa více než o 80 procent.
Na margo těchto změn předseda ruského nacionálního svazu výrobců vepřového masa Jurij Kovalev řekl: “Jestliže řekneme upřímně, tak to určitě bylo na čase. Byla to ostuda pro náš byznys a pro naši zemi, že jsme importovali takové obrovské množství. V současnosti se situace kardinálně zlepšila, “zdůraznil.
Blomberg poukazuje na to, že “vzkříšení” výroby vepřového masa v Rusku nadělalo problémy Spojeným státům a Německu. Již nemohou exportovat tento artikl do Ruska a kvůli nadbytku vepřového masa musí snižovat jeho výrobu a ceny v obou zemích poklesly, což dělá obrovské vrásky domácím výrobcům. V Německu ceny poklesly do rekordně nízké úrovně od r. 2011 a v USA pouze loni poklesly o 30 procent.
Analytici Blomberg zdůrazňují, že vzkříšení masného průmyslu v Rusku určitě napomohli masivní státní dotace a obrovská materiální a morální pomoc státu domácím výrobcům. Poukazují i ​​na obrovský zájem ruské vlády o rozvoj zemědělství. Uvádějí, že ministerstvo zemědělství USA předpovídá, že v tomto roce výroba vepřového masa v Rusku naroste o 5,7 procent a dosáhne rekordní úrovně 2,78 milionů tun ročně.
Své výpočty pochopitelně dělají i v Rusku. Například předseda představenstva ruské nacionální asociace výrobců masa Sergej Jušin informoval, že po zavedení potravinového embarga v Rusku se o 3,5 procenta zvýšila výroba vepřového masa ao 8 procent drůbeže. Ruské ministerstvo zemědělství připomíná, že loni zaregistrovali stabilní nárůst výroby vepřového masa av r. 2016 – 2018 tento nárůst dosáhne 3 procenta ročně a Rusko zajistí 93 procenta vlastní potřeby vepřového masa.

zdroj: hlavnespravy.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)