Průlomová technologie má změnit lidstvo: Budeme jako Neo z Matrixu, už za pár minut!

thumbnail

Vědecké mozky vyvinuli technologii, díky které bude možné učit se nové věci tak snadno a rychle, jak to bylo prezentováno ve filmovém hitu Matrix. Zvládnout naučit se například cizí jazyk bychom tak mohli za pár minut.

Každý, kdo někdy sledoval Matrix, si určitě přál, aby věděl do svého mozku tak rychle načerpat nové informace a techniky, jak to dokázal hlavní hrdina Neo.

Vědcům z kalifornského Laboratoře pro HRL informace a systémové vědy se podařilo vyvinout technologii, která se té v americkém snímku velmi přibližuje. Zkoumali elektrické signály v mozku školeného pilota a následně získané informace pak přes speciální čepici vložili do mozku účastníků výzkumu, kteří pilotovat neumí. Tato skupina zvládla roli až o 33 procent lépe než členové skupiny, která fungovala na principu placeba.

“Náš systém je jedním z prvních svého druhu. Jde o mozkovou stimulaci systému. Zní to jako sci-fi, ale náš výzkum stojí na vědeckém základě. Úkolem, na který jsme se zaměřili, bylo pilotování letadla. Když se učíte něco nového, váš mozek se fyzicky mění. Vytvářejí a upevňují se nové spoje, nazývá se to neuroplasticity. Některé funkce mozku, jako je řeč a paměť, se nacházejí ve specifických oblastech mozku, které jsou velmi malé. Naše technologie působí právě na změny v těchto specifických oblastech během toho, jak se učíte, “vysvětlil doktor Matthew Phillips.

mozek_uceni-2

Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Frontiers in Human Neuroscience. Tato metoda je sama o sobě vlastně docela stará. Už staří Egypťané před 4000 lety používali ryby generující elektřinu ke stimulaci a snížení bolesti.

Účinky nové technologie mohou přetrvávat několik hodin. Experti pracují na tom, aby se toto období prodloužilo na dny či dokonce týdny. Technologie by se mohla časem stát součástí výuky na školách, např. při učení cizích jazyků, nebo v autoškolách.

zdroj: topky.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)