První arabská sonda na Mars

thumbnail
Viceprezident Spojených arabských emirátů, zároveň předseda vlády a vládce Dubaje šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum byl společně s dalšími hodnostáři přítomen při odhalení plánu mise pro první arabskou sondu na Mars.
Plány a vědecké cíle pro první arabskou misi na Mars byly odhaleny poprvé a sonda se jménem “Naděje” vytvoří první integrovaný model atmosféry rudé planety. “Tato sonda představuje naději pro miliony mladých Arabů, kteří hledají lepší budoucnost. Bez naděje není žádná budoucnosti, úspěchu, života,” řekl šejk Mohammed bin Rashid a dodal, že “Emirates Mars Mission bude velkým přínosem pro lidské poznání, milníkem pro arabskou civilizaci a skutečnou investicí pro budoucí generace. ”

Mise má podpořit práci jiných vesmírných projektů a vyplnit důležité mezery v lidských znalostech. Start bezpilotní sondy ze Země je naplánován na rok 2020. Její jedinečná dráha a nástroje vyprodukují zcela nové typy dat, pomocí kterých by měli vědci postavit první skutečně holistický model atmosféry Marsu. Modely pomohou globální vědecké komunitě odhalit více tajemství rudé planety jako například, proč se jí atmosféra rozpadla do vesmíru do takové míry, že je dnes příliš tenká pro existenci kapalné vody na povrchu.

Cesta poskytne kromě poznatků o Marsu i více informací klimatologům o změnách zemské atmosféry. Vědcům pomůže při hodnocení atmosfér tisíců nově objevených planet po celé galaxii a určit, které mají prostředí vyhovující pro mimozemský život.

“Naděje” bude jako první studovat dynamické změny v atmosféře Marsu během denních a sezónních cyklů. Její specializované přístroje umožní vědcům sledovat meteorologické jevy, oblačnost a písečné bouře, jakož i změny teplot, prašnosti, ledu a plynů, včetně vodní páry ve vrstvách atmosféry. Poprvé bude pozorována interakce atmosféry s topografií, od nejvyšších vrcholů vulkánu po rozlehlé pouště a nejhlubší údolí.

Sonda je kompaktní kosmickou lodí velikosti a hmotnosti malého auta. Na své trase dlouhé 600 milionů kilometrů dosáhne rychlosti 126 000 km / h. Cesta k Marsu by měla trvat kolem 200 dní. Červenou planetu bude obíhat minimálně do roku 2023, s možností prodloužení mise do roku 2025. Zašle více než 1000 GB dat, které budou analyzovat týmy expertů ve Spojených arabských emirátech, jakož i 200 institucí po celém světě, se kterými budou informace sdíleny a volně vydané ve prospěch vesmírných odborníků.

Projekt je designován jako katalyzátor pro novou generaci arabských vědců a inženýrů. Současný tým tvoří 75 inženýrů a výzkumníků ze SAE a poroste na více než 150 do roku 2020.

“Mise je strategickou investicí do našeho lidského kapitálu a investice do našeho lidského kapitálu je vítězná investice. Budoucí generace budou sklízet plody naší investice do vědy a poznání,” řekl šejk Mohammed bin Rashid. Podle něj mise vysílá tři důležité zprávy: “První zpráva je pro svět, že arabská civilizace kdysi hrála velkou roli v přispívání k lidské znalosti a bude hrát tuto roli opět. Druhá zpráva je pro naše arabské bratry: že nic není nemožné a v závodě o poznání můžeme soupeřit s největšími národy. Třetí zpráva je pro ty, kteří se snaží dosáhnout vrcholy nejvyšší: neomezujte své ambice a můžete se dotknout i vesmíru. “

zdroj: zemavek.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)