První dron s lidskou posádkou

thumbnail

Čínská společnost Ehang Inc. minulý týden představila první dron, který dokáže přepravit člověka. Přístroj svým vzhledem připomíná malou helikoptéru. Na rozdíl od ní má ale čtyři dvojité vrtule. Ty se točí rovnoběžně se zemí, jako je tomu u ostatních dronů.

Elektřinou poháněný dron se do plného stavu nabije za dvě hodiny a vydrží létat 23 minut. Do kabiny se vejde dospělý člověk společně s malým příručním zavazadlem. Dron unese „náklad“ o hmotnosti 100 kilogramů. Kabina je vybavena klimatizací a dokonce světlem na čtení. Kniha se na zkrácení času totiž pasažérovi bude hodit. Po té, co se do systému zadá plán letu, stačí už pouze stisknout tlačítko „vzlétnout“ na tabletu. Let se poté ukončuje tlačítkem „přistát“. Stroj není vybaven žádnými ručními ovládacími prvky. V případě problému kontaktuje „pilot“ dronu řídící středisko společnosti. To převezme kontrolu nad dronem a bezpečně jej navede na přistání.

Dron létá ve výšce 300 – 500 metrů nad zemí. Maximální rychlost, které dosáhne je 100 km/h. Během testů stroj vzlétnul více než stokrát. Společnost nyní doufá, že se jí podaří dron prodat za dvě stě až tři sta tisíc dolarů.

zdroj: 21stoleti.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)