První případ viru Zika na Slovensku potvrzen!

thumbnail

Virus Zika je na Slovensku. Oficiálně to dnes oznámil ministr zdravotnictví Viliam Čislák. Nákazu potvrdila referenční laboratoř v Německu u 23-leté pacientky. Informace přichází poté, co virus potvrdila u dvou pacientů i Česká republika.

Podle slov ministra zdravotnictví virologická laboratoř v Hamburku potvrdila nákazu virem Zika u 23-roční Slovenky, která se vrátila z Jižní Ameriky. “Podezření na virus Zika se potvrdil a je pozitivní. Byla v Jižní Americe, měla i klinické projevy. Velmi dobře zareagovala paní primářka, která pacientce vzala odběry, “řekl Viliam Čislák.

Čislák dále připomněl, že virus přenáší komár druhu Aedes aegypti, který na Slovensku nežije. Všichni pacienti se nakazili v rizikových jihoamerických zemích. Léčba slovenské pacientky bude i nadále pouze symptomatická. Ministr zdůraznil, že až 80 procent pacientů nemá žádné klinické projevy a 20 procent z nich pociťuje příznaky jako při chřipce.

Může se pohybovat na veřejnosti

Pacientku s podezřením na virus Zika hospitalizovali v prešovské fakultní nemocnici s poliklinikou ve středu 24. února a později ji propustili do ambulantní péče. Je v dobrém klinickém stavu. Informovala o tom primářka Oddělení infektologové Nataša Špiláková, která 23letou pacientku z Prešovského kraje měla na oddělení.

Pacientka se může pohybovat na veřejnosti. Žádný problém jí nehrozí. Byla poučena o epidemiologickém režimu. Odešla s instrukcemi, které zabraňují tomu, aby se virus šířil. Nemá žádné režimová omezení, co se týče stravy. Není těhotná, nesmí darovat krev a byla poučena i ohledně dalších okolností.

Mladá žena strávila měsíc v Jižní Americe, kde se pohybovala i v džungli. Potvrdila, že ji tam poštípali komáři. Pacientka přišla s příznaky únavy, slabosti, měla na tváři vyrážku a pociťovala bolesti kloubů. Byla stabilizovaná, onemocnění mělo lehčí průběh. Bolesti v průběhu dvou dnů ustoupily. “Klinický stav se zcela upravil. Odešla domů. Není předpoklad, aby se její stav zhoršil, i kdyby přišlo kladné stanovisko z Hamburku. Další kroky spadají do kompetence Úřadu veřejného zdravotnictví, “řekla po propuštění pacientky primářka.

Pacientka už virus překonala a její organismus by si měl vytvořit proti němu imunitu. Vyplývá to z dostupných údajů, které nemocnice má k dispozici. Na Oddělení infektologové nemuseli přijmout žádná zvláštní opatření. Šlo o standardní postup, jaký v práci s infekčními pacienty používají stále, konstatovala Špiláková. Pacientka si nepřeje žádnou medializaci.

Dva nakažení v Česku

V Česku byly minulý týden zachyceny první případy viru Zika. Virus se spojuje s narozením dětí s malými hlavami a málo vyvinutým mozkem v Latinské Americe. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli viru Zika celosvětový stav nouze. Nákaza se zřejmě přenáší z matky na plod, možná i pohlavním stykem.

Počet “importovaných” případů výskytu viru Zika v Evropě se stále zvyšuje. Rakousko zatím registruje tři případy zavlečení viru do země, a to jeden z Brazílie a dva z Kolumbie. V Německu registrují dosud 20 případů této infekce. První případ hlásí i z Ruska, kde přítomnost viru potvrdili vyšetření v organismu ženy, která přicestovala z Dominikánské republiky.

Jak pro tiskovou agenturu APA uvedl vídeňský virolog Stephan Aberle, tři případy infekce v Rakousku mají průběh bez jakýchkoliv komplikací. U žen, které nebyly těhotné, je provázely vyrážky a bolesti kloubů. Většina infekcí způsobených předmětným virem probíhá bez příznaků, některé doprovázejí příznaky podobné chřipce.

zdroj: topky.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)