Rozhovor se závodníkem Zdeňkem Gottvaldem o Rally Dakar 2016

thumbnail

2.1.2016 odstartoval nový ročník legendárního závodu Rally Dakar. My jsme si pro vás proto připravili speciál v podobě rozhovoru s jedním z účatníků minulých let, Zdeňkem Gottvaldem, který se letos bohužel závodu neúčastní.

Kolikrát už jsi absolvoval Dakar? Máš nějaký zajímavý zážitek z Dakaru? Vždy jsi jej absolvoval jako závodník a za jaký tým?

Dakar byl poslední a nejtěžší závod, který mě vždy lákal a chyběl mi v mé dlouholeté kariéře. První nabídka přišla již v letech 1991 a 1992, kdy jsem úspěšně závodil na Rally Corsica. Tam jsme byli pozváni od pořadatele, který v té době pořádal i Rally Dakar, tak mě hned oslovili a dali zajímavou nabídku. Jenže v té době se holandský partner rozhodl přestěhovat do ČR a omezit podporu a tím padla šance na stavbu odpovídajícího motocyklu.

V roce 2012 jsem se k myšlence startu na Dakaru vrátil díky továrně TM, na jejichž motocyklech jsem závodil. Začali připravovat dakarský speciál a já měl možnost v dalším roce testovat a startovat na prestižním italském mistrovství v rally. Továrna však nebyla schopna připravit odpovídají technické zázemí a na Dakar. Další rok se situace opakovala, proto jsem se domluvil s kamarádem z Portugalska, který mi zapůjčil motocykl a jeho tým mě zajistil servis a konečně jsem se postavil na start.

Bohužel motocykl nebyl kvalitně připraven a už od slavnostního startu jsem se potýkal s problémy s přísunem paliva, čerpadlem a vstřikováním. Když se to podařilo odstranit zradila mě v chilské poušti Atacama spojka. Celou noc jsem se snažil moto dostat do cíle, ale několikakilometrové duny byly velkou překážkou a já jsem je nebyl schopen přetlačit. Potom jsem již padl únavou do písku pod motorku a ráno mě odtud pořadatel dostal vrtulníkem. Tím pro mě Dakar skončil. Ale ta noc v dunách je opravdu velice silný zážitek.

Pro ročník 2016 jsi tým změnil? Dakaru 2016 se neúčastníš, jaké byla tvoje reakce, když ses to dozvěděl?

Na další ročník Dakaru jsem se domluvil s českým týmem MRG, pomohl mu pro mě zajistit motorku a začal s přípravou. Před naloděním jsem však zjistil, že jsem byl ze startovní listiny týmem vymazán a nahrazen jiným závodníkem. Byl to pro mě obrovský šok a ani snaha přehlásit se do jiného týmu pro nedostatek času nevyšla a další účast na Dakaru padla.

Probíhala nějaká speciální příprava na Dakar 2016?

Připravuji se podle zaběhnutého systému. Speciální byla v tréninku na dakarském speciálu a především ve spolupráci s nejlepším výživovým poradcem u nás Petrem Havlíčkem a jeho centrem, který mi vypracoval komplexní plán od psychologa až po fizioterapeuta a minulý týden na testech konstatoval, že jsem na 100% připraven. Ve spolupráci budeme dále pokračovat.

Jaké jsou tvoje nynější plány? Budeš se nějak v Dakaru 2016 angažovat, nebo budeš v roli diváka?

V současné době již začíná příprava na další sezónu I další Dakar. Dakar 2016 budu tedy v roli diváka, ale zároveň v roli komentátora. Spolu s NewTravelem připravujeme každodenní zpravodajství a začínáme už teď články o trati, programu atd., abychom Dakar více přiblížili čtenářům. Budu ve spojení se závodníky a ty mi budou každý den dodávat aktuální zprávy přímo z bivaku. O dalším se ještě jedná a budu vás o všem včas informovat.

Jaké závody máš v plánu v sezóně 2016?

V sezóně 2016 budu opět závodit na francouzském motocyklu Sherco a jednáme o konkrétní podobě sportovního kalendáře. Zatím můžu prozradit, že jsou v hledáčku závody Mistrovství světa v Enduru – Šestidenní, Mistrovství Evropy v Enduru, Mistrovství ČR I Slovenska a další závody. Tak uvidíme jaké konkrétní závody to nakonec budou.

zdroj: newtravel.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)