Ruské sankce vůči Turecku a Ukrajině vstoupily oficiálně v platnost

thumbnail

Ruská federace přijala řadu omezujících opatření vůči Ukrajině a Turecku, které jsou platné od prvního dne Nového roku. Bojkot tureckých zemědělských produktů a dalších potravin oficiálně vstoupil v platnost v pátek 1. 1. 2016. Opatření přijala Moskva jako odpověď na sestřelení ruského letounu Su-24 v listopadu loňského roku.

Podle dekretu, který podepsal prezident Putin 28. listopadu 2015, Rusko přestává dovážet širokou škálu turecké zemědělské produkce, včetně ovoce a zeleniny, soli, drůbežích výrobků atd. Charterové lety byly v obou směrech zakázáno a bezvízový styk přerušen kvůli “zajištění národní bezpečnosti Ruské federace před kriminálními a jinými nelegálními aktivitami.” Tyto kroky implicitně poškodí velkou část tureckého domácího průmyslu.

Rovněž ruské společnosti mají od pátku zákaz najímat tureckých občanů, což odhadem znamená kolem 90 tisíc výpovědí k 1. lednu 2016. Od zákazu bylo osvobozeno celkem 53 subjektů. Tyto osvobozeny subjekty nebudou moci překročit celkový počet tureckých zaměstnanců, uvedený k 31. prosinci 2015. Turecká společnosti nebo firmy vlastněné tureckými občany mají napříště zákaz poskytovat služby pro státní a městské potřeby a participovat v odvětvích jako stavebnictví, cestovní ruch, hotelnictví a těžba dřeva.

Rok 2016 bude stejně znamenat dodatečný tlak na rusko-ukrajinské vazby. Prezident Putin podepsal nařízení, zveřejněné na ruské vládní webstránce, regulující tranzitní dopravu zboží z Ukrajiny do Kazachstánu přes ruské teritorium. Podle nařízení “mezinárodní automobilový a železniční tranzit ukrajinského zboží do Kazachstánu přes ruské území … bude možné provádět pouze z teritoria Běloruské republiky.” Zároveň dodává, že všechny dopravní prostředky přepravující ukrajinský zboží přes Rusko by měly být vybaveny ruskou navigací Glonass na sledování pohybu . Vyhláška nabyla platnost okamžitě a potrvá do 1. července 2016 jako dodatečné opatření při pozastavení rusko-ukrajinské dohody o zóně volného obchodu.

K pozastavení došlo simultánně s ukrajinskou implementací ekonomické složky asociační dohody EU-Ukrajina a vstupem do zóny volného obchodu s EU. Kromě obchodních dohod jsou Moskva a Kyjev ve vzájemném sporu o dluh 3 miliardy dolarů. Ruské ministerstvo financí plánuje podat žalobu kvůli ukrajinské platební neschopnosti a zároveň v prohlášení připomíná, že žádný ukrajinský návrh na restrukturalizaci dluhu nebyl předložen, ačkoli ruská strana je připravena přezkoumat jakoukoli významnou nabídku. Ukrajina získala trojmiliardovú půjčku od Ruska ve formě eurobondů v prosinci 2013 na upevnění své ekonomiky uprostřed finanční krize, přičemž úvěr byla splatná do 20. prosince 2015.

Rusko spolu s pokrokem omezujících opatření vůči Turecku a Ukrajině počítá is vlastní újmou. Rusko-turecký bilaterální obchod představoval přibližně 30-miliard dolarů, přičemž turecký zemědělský export do Ruska za rok dosahoval více než 1 miliardu. Turecký premiér Ahmet Davutoglu Rusko za zmíněné kroky odsoudil a potvrdil, že jeho země zvažuje možné protiopatření proti Rusku a případně uvalí sankce.

zdroj: zemavek.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)