Severní a Jižní Korea s vizí zlepšení vztahů?

thumbnail

Severokorejský lídr Kim Čong Un se po smrti jednoho ze svých vrcholných poradců v otázkách přeshraničních rozhovorů zavázal, že bude “aktivně pracovat na zlepšení vztahů” se svým jižním sousedem. Ve svém novoročním projevu vysílaném i na internetu řekl, že Jižní Korea by neměla udělat nic, co by poškodilo atmosféru jednání a potvrdil svou odhodlanost dodržovat dohodu, která odstranila srpnové vojenské napětí. Zároveň vyjádřil naléhavý požadavek, aby nebyly Spojené státy přítomné na jednání v Soulu.

Kimova řeč zmírnila obavy, které nastaly po smrti poradce Kim Yang Gona (byl členem severokorejské delegace, která loni v létě dospěla paktem k uvolnění napětí) při dopravní nehodě a nesla se v duchu, který navozoval pocit korejské jednoty: “Jsme ochotni se otevřeně mluvit s každým, kdo chce mír a sjednocení, “řekl Kim. “Jižní Korea by si měla ctít ducha srpnové medzikórejskej smlouvy a zdržet se úkonů, které by zranili smířlivou náladu.”

Kim Čong Un během projevu nevyslovil žádný konkrétní odkaz na vývoj jaderných zbraní své země, ale uvedl, že jeho síly by měly vyvinout rozmanitou “realizační schopnost” na sebeobranu. Později zopakoval svou výzvu, aby USA přestaly se společnými vojenskými cvičeními s Jižní Koreou.

Lze očekávat postupné sbližování vedoucí ke korejské jednotě v první polovině 21. století, jak to předpověděl George Friedman, šéf texaské zpravodajské agentury Stratfor, nebo bude realitou proměnlivá turbulence vztahů mezi Severní a Jižní Koreou, které po “policejní akci” v 50. letech opět rozdělila 38. rovnoběžka?

zdroj: zemavek.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)