Skandál na bratislavské onkologii: Zaměstnanci kšeftovali s léky na rakovinu

thumbnail

BRATISLAVA – Šest zaměstnanců Národního onkologického ústavu (NOÚ) policie obvinila z krádeže. Jak na středečním brífinku informoval ředitel Nou Jozef Dolinský, zaměstnanci se k trestnému činu přiznali a Nou s nimi okamžitě rozvázal pracovní poměr.

“Dosavadní vyšetřování tyto skutečnosti nepotvrdilo,” řekl dnes Dolinský na brífinku. “Zdraví pacientů ohrožené nebylo,” zdůraznil. Podrobnosti o případu nechtěla vzhledem k vyšetřování zveřejnit policie ani Nou, podle Dolinského však vyšetřování nepotvrdilo, že by obvinění zaměstnanci ředili léky.

O podezřeních z manipulace s léky informovali ředitele zaměstnanci úseku přípravy cytostatik, tedy oddělení připravujícího léky před podáním chemoterapie. Dolinský následně kontaktoval policii, která zahájila vyšetřování.

Jak uvedl ředitel Krajského ředitelství Policie ČR v Bratislavě Csaba Faragó, policie provedla čtyři domovní prohlídky a jednu prohlídku nebytových prostor. Zajistila finanční hotovost, počítače i cytostatika, tedy léky používané na chemoterapii pacientů s rakovinou. Jak dodala vyšetřovatelka Ľubica Bojárová, obviněným hrozí v případě prokázání viny vězení na tři až 10 let.

Šéf Nou označil situaci za historický moment. “Je to podle mě poprvé, kdy ředitel státního zdravotnického zařízení iniciuje vyšetřování ve své vlastní organizaci pro nelegální činnost orgány činnými v trestním řízení. Domnívám se, že toto je důkaz toho, že nejen nevládní organizace, občané nebo soukromé firmy mohou podávat a podávají podněty , ale že i my, lékaři, můžeme sami takový podnět podat, neboť i nám lékařům záleží na správném a lepším fungování zdravotnictví, “konstatoval Dolinský.

Zároveň vyzval zdravotníků i pacientů, aby jakékoli podezření ohlašovali příslušným orgánům činným v trestním řízení. “Jen tímto způsobem se věci mohou pohnout vpřed a takovýmto způsobem je třeba řešit problémy, které se v současnosti v Slovenské zdravotnictví vyskytují,” uzavřel.

zdroj: topky.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)