Slováci žijící v zahraničí mají už jen pár dní, pokud chtějí volit: Droba vyzývá resort vnitra

thumbnail

BRATISLAVA – O několik týdnů Slováky čekají volby do Národní rady SR. Slováci, kteří žijí v zahraničí, mohou požádat resort vnitra, že chtějí volit poštou do 15. ledna. Poslanec Juraj Droba by uvítal, kdyby ministerstvo ujistilo všech Slováků v zahraničí, že jejich hlasy ve volbách nepropadnou a bude zaručena jejich anonymita.

Na Slovensku je 4,2 milionu oprávněných voličů. V zahraničí žije 300 tisíc lidí, v posledních parlamentních volbách v roce 2012 z nich přistoupilo k volbám pouze 7 051.

Chtějí hlasování na velvyslanectvích

Tímlíder SaS pro politický systém Martin Klus si myslí, že pokud se do 15. ledna nezaregistruje na ministerstvu vnitra dostatečný počet Slovenské voličů ze zahraničí, vláda by měla uvažovat nad tím, že ve zkráceném legislativním řízení změní zákon a umožní hlasovat na velvyslanectvích podobně, jako to umožňuje například sousední Česko. Upozornil, že občané žijící v zahraničí mohou volit pouze v parlamentních volbách, ze zahraničí ale nemohou rozhodovat v prezidentských volbách nebo volbách do Evropského parlamentu. Podle něj jde o disproporci, která by se měla po volbách odstranit. Klus se stejně ministerstva vnitra ptá, jak mají postupovat voliči z Banskobystrického kraje, kteří půjdou jet na dovolenou do zahraničí, protože během parlamentních voleb mají Banskobystričania školní prázdniny.

Elektronické volby nejsou umožněny

Poslanec Juraj Droba by uvítal, kdyby ministerstvo vnitra ujistilo všechny Slováky v zahraničí, že jejich hlasy ve volbách nepropadnou a bude zaručena jejich anonymita. Droba považuje za zarmucující, že vláda Směru za čtyři roky ani neotevřela diskusi o umožnění elektronických voleb.

Liberálové dlouhodobě prosazují možnost volit prostřednictvím internetu, která by umožnila účastnit se voleb kdekoliv.

zdroj: topky.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)