Slovensko podle SAMP brání podnikatelům výrobě vlastní energie ze slunce

thumbnail

Slovenské firmy si nemohou vyrábět vlastní energii, energii ze slunce. Stát porušuje evropské směrnice na podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE). Tvrdí to Slovenská asociace malých podniků (SAMP).
“Pokud jste podnikatelem na západním nebo středním Slovensku a chtěli byste si instalovat jakýkoli, i malý fotovoltaický zdroj, distribuční společnost ani nepřevezme vaši žádost. Takže instalace fotovoltaických zdrojů není možná,” upozornil její zástupce Dušan Sirotka na dnešním diskusním fóru Informační kanceláře Evropského parlamentu na Slovensku k Energetické unii, které se konalo v Bratislavě. Podle průzkumu SAMP se až 400 podniků na Slovensku cítí být diskriminovaných, protože nemohou využívat OZE. Tieto firmy by si rádi postavili vlastní zdroje bez nároku na podporu s tím, že veškerou elektrickou energii spotřebují, “řekl. Platné slovenské směrnice to však údajně neumožňují.

Kompetentní podle Maceška argumentují, že problémem je bezpečnost soustavy. Jak podotkl, fotovoltaické zdroje dokáží pracovat bez podpory a mohou vyrobit ze slunce jen tolik elektrické energie, kolik výrobce spotřebuje. “Je za tím pravděpodobně výhodnost, kterou mají distribuční společnosti z toho, že prodávají elektrickou energii z jádra nebo jinou a dotyčný si nemůže zvýšit svou ekonomickou sílu,” domnívá se.

Za pravdu mu dal europoslanec Ivan Štefanec. “Na jedné straně mluvíme o lepším podílu alternativních, obnovitelných zdrojů, aby se snižovaly ceny energie, na druhé straně tomu brání legislativní překážky na české úrovni. Když někdo chce být samostatnější, využívat více obnovitelné zdroje, tak bychom ho v tom měli podporovat, “uvedl.

Státní tajemník Ministerstva hospodářství SR Miroslav Obert však takový problém nevnímá. “Nevím o tom, že by slovenská legislativa porušovala směrnice Bruselu, že by bránila rozvoji obnovitelných zdrojů,” oponoval. Podobně to vidí místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Vyřešit podle něj třeba právní a technické otázky. “Vy se stáváte výrobcům energie ze slunce a přebytečnou energii máte vracet zpět do sítě, což vyžaduje určité technické řešení. Takže, umím si představit, že toto je třeba vyřešit. Ale neměl jsem pocit, že by to mělo být takové problematické, jak to někteří diskutéři dnes prezentovali, “konstatoval. Dodal, že vláda bude i v dalším období podporovat výrobu vlastní energie.

zdroj: solarnenovinky.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)