Sluneční soustava údajně obsahuje další planetu

thumbnail

Americký astronom Mike Brown z Kalifornského technologického institutu, který se proslavil svým úsilím o zbavení Pluta statusu planety, přišel se svým kolegou Konstantinem Batyginem s teoretickými důkazy existence velmi vzdálené obří plynné planety, která by měla obíhat daleko za Plutem ve vzdálených koutech Kuiperova pásu.

Nová teoretická planeta, které se zatím přezdívá „Planet Nine“ (Planeta devět), by podle Browna a Batygina měla mít asi desetkrát větší hmotnost než Země a měla by být plynná jako Uran a Neptun. Kolem Slunce by měla planeta obíhat po velmi protáhlé dráze ve vzdálenosti asi 20krát delší než Neptun. Ten přitom obíhá v průměrné vzdálenosti 4,5 miliardy kilometrů. Jeden oběh kolem Slunce dokončí asi za 10 000 – 20 000 let.

„Přestože jsme byli zpočátku docela skeptičtí, že by tato planeta mohla existovat, pokračovali jsme ve zkoumání její oběžné dráhy a toho, co by to mohlo znamenat pro vnější sluneční soustavu. Stále více jsme se stávali přesvědčenější, že je tam venku. Poprvé za více než 150 let je zde solidní důkaz, že je sčítání planet sluneční soustavy neúplné,“ řekl Batygin, odborný asistent planetární vědy.

zdroj: 21stoleti.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)