Švýcarsko zveřejňuje jména zahraničních daňových podvodníků

thumbnail

Švýcarsko má zveřejnit jména cizinců hledaných pro daňové úniky po několika žádostech o jejich zveřejnění z Ruska, Francie, Německa, Indie a dalších zemí. Může to znamenat konec švýcarské tradice bankovní ochrany osobních údajů, sahající až do roku 1930.

Poté, co vláda Švýcarska obdržela několik formálních žádostí od zahraničních daňových orgánů, rozhodla se zveřejnit seznam jmen spolu s datem narození a státní příslušností údajných daňových podvodníků ve federálních novinách, uvedla Deutsche Welle s odvoláním na švýcarské Sonntagszeitung.

Tyto údaje budou veřejně dostupné na internetu, což umožní lidem figurující na seznamu podat proti jejich zveřejnění protest u soudu.

Banky mají jen malý zájem hledat klienty, kteří si nezachovají účet ve Švýcarsku, řekl Alexandre Dumas, švýcarský federální daňový úředník.

Zdá se, že letos se Švýcarsko snaží něco dělat se svou pověstí největšího světového útočiště pro offshore účty.

V březnu dospěli švýcarské úřady a EU k vzájemné dohodě o zakročení proti daňovým podvodům. Cílem dohody je transparentnost, která má zásadní význam pro zajištění toho, aby každá země EU mohla vybírat daňové příjmy, které jí patří, řekl Pierre Moscovici, evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti.

Švýcarský prokurátor zahájil v únoru vyšetřování případu praní peněz proti britské nadnárodní HSBC Bank v Ženevě. Podkladem pro vyšetřování byly série uniklých dokumentů, tzv. Swiss Leaks, která poskytuje informace až do roku 2007 a poskytla údaje o více než 100 000 klientech, kteří mají zřízené účty v hodnotě 100 miliard dolarů.

Švýcarské bankovní tajemství pochází z roku 1934, kdy byl přijat federální zákon o bankách a spořitelnách. Na základě článku 47 zákona se ze zveřejnění totožnosti klientů stal trestný čin. Švýcarský zákon o bankách z roku 1934 je stále v platnosti a porušení služebního tajemství v bankovnictví je stále trestné.

zdroj: zemavek.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)